Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

RADYOAKTİF TEDAVİYLE AĞRIYA SON

Radyoaktif Tedaviyle Ağrıya Son
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Kanser tedavisinde görülen kemik metastazlarındaki ağrıdan kurtulmak mümkün!

Meme, prostat, akciğer gibi çeşitli kanser türleri sonrasında görülen yaygın kemik metastazlarında, radyoaktif tedavi ile ağrıyı azaltmak hatta tamamen sonlandırmak mümkün. Üstelik bu yöntemle radyoterapi şansı bulamayan hastaların, yaşam süreleri ve kalitesi artıyor.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Küçük, kanser hücrelerinin kemiklere yayıldıktan sonra hissedilen ağrıyı çok artırdığını ve hastayı hem psikolojik hem de fiziksel açıdan çok hırpaladığına dikkat çekiyor.

Herkesin ışın tedavisi olarak bildiği radyoterapi ise hastalığın ileri aşamalarında (Tüm iskelet sistemine yayılması) uygulanamaması durumu ile birlikte düşünüldüğünde, radyoaktif tedavinin önemini vurgulayan Küçük şunları kaydediyor: “Metastaz, tüm vücuttaki kemiklerde yayılım gösterdiğinde, radyoterapi şansı kalmıyor. Çünkü diğer dokulara zarar vermemek için ışın tüm vücuda uygulanamıyor. Tüm vücudun radyasyon alması, hastanın ömrünü kısaltıyor. Radyoaktif tedavi yöntemi ile radyoaktif maddenin sadece kemik metastazlarında tutulmasını sağlayarak hastanın ağrı şikayetini yok etmeye çalışıyoruz.”

İlaç, 5 Dakikada Vücuda Yayılıyor

Yatar pozisyondaki hastanın elinden açılan damar yolundan radyoaktif madde veriliyor. Bu şekilde söz konusu maddelerin kemiklerde tutulması sağlanıyor yani bir anlamda vücut içi radyoterapi uygulanıyor.

10 dakikadan daha uzun sürmeyen günübirlik tedavide ilaç 5 dakika içinde tüm vücuda yayılıyor. Ağrılar 2-3 gün sonra bir bölüm hastada azalırken bir bölümünde ise tamamen yok oluyor ve tedavi sonrası hasta günlük yaşamına geri dönebiliyor. Yaklaşık 3-6 ay arasında bir daha ağrı şikayeti olmuyor. Ağrı şikayeti oldukça radyoaktif tedavi tekrar uygulanabiliyor.

Kemoterapi, radyoterapi gibi kanser tedavi yöntemleriyle birlikte yürütülebilen radyoaktif tedavi, 18 yaşın altındakilere, gebelere, loğusalara uygulanamıyor. 

Yayın tarihi: 01.12.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Çörek otunu hayatınıza katın!yeniFormda Kalanlar KulübüFatma Yiğitoğlu

Çörek otunu hayatınıza katın!

Potansiyel ilaç olarak gözlenen çörek otunun birçok bilimsel çalışma ile desteklenmiş iyileştirici özellikleri bulunmaktadır. Devamı >
Gebe kalamamanın nedenleriyeniGizli Kapaklı ŞeylerGökçen Erdoğan

Gebe kalamamanın nedenleri

Tıbbi adı infertilite olan gebe kalamama, çeşitli fiziksel nedenler ve bunların yanı sıra ruhsal nedenlerle yaşanıyor.Devamı >
Yaz gelmeden forma girmek için evde yapılabilecek hareketleryeniEgzersizin 50 tonuBaturalp Beşer

Yaz gelmeden forma girmek için evde yapılabilecek hareketler

Kilo vermek için spor salonlarında uzun saatler ter dökmenize gerek yok.Devamı >
Siz de kendinizi değersiz mi hissediyorsunuz? yeniYeni Bir YaşamBanu Çeçen

Siz de kendinizi değersiz mi hissediyorsunuz?

Daha güzel, daha başarılı ya da daha zengin olursanız öz değerinizin artacağını mı düşünüyorsunuz?Devamı >