Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

PANİK BOZUKLUK TEDAVİSİNDE BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI TERAPİ

Panik bozukluk tedavisinde bilişsel davranışçı terapi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Duygu Almaz’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

12.04.2016 - 14:00 | Son Güncelleme:

Son dönemlerde yaşanan fiziki ve psikolojik olayların insanları etkilemesi sonucu panik bozuklukta artış görüldüğünü söyleyen Uzman Psikolog Duygu Almaz, panik bozukluk konusu hakkında bilgi verdi.

Duymaya çok alışkın olduğumuz, günlük yaşantıda gözle görülür çok belirgin özellikleri bulunduğundan “panik bozukluk” tanısını ayırt etmek güçtür. “Panik Bozukluk (PB)” bir tanı olarak kullanılmaz. PB; kaygı bozukluğunun bir alt dalıdır.

TEMELİNDE YANLIŞ ZAMANDA KAYGILANMA VAR

Kaygılanma

Panik bozukluğun temelinde ise beyinin yanlış uyarımı sonucunda ortaya çıkan “yanlış zamanda kaygılanma” durumu yer alır. Kişi; bu yanlış uyarımları genelde birbirine benzeyen olaylarda bilişsel anlamda benzeterek beyinden organizmaya karşı tepkisel uyarım aktarmaktadır. Bu uyarımlar sonucunda vücudun “savaş ya da kaç” tepkisinde ortaya çıkan titreme, kalp çarpıntısı, hızlı soluk alıp-verme durumları görülür. Nöbet sıklığı kişiden kişiye göre değişir. Çünkü bu bozukluğun nedenlerini tetikleyen; genetik aktarımlar, ayrılma kaygısı, çocukluk çağı yaşantıları ve travmatik durumlar her bireyde farklılaşır. 

Yayın tarihi: 12.04.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.