Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ONKOLOGLARDAN KRİTİK UYARI

Onkologlardan Kritik Uyarı
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
17.05.2011 - 16:00 | Son Güncelleme:

Kanserde aşı tedavisi hakkında çarpıcı açıklama!

Kanserde aşı tedavisi ile ilgili son açıklama Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın’dan geldi. “Günümüzde, rutin kullanım için piyasaya verilecek durumda onaylanmış etkin bir kanser aşısı bulunmamaktadır” diyen Yalçın, hastaların mevcut kanser tedavilerine devam etmeleri ve hekimlerine danışmadan bir girişimde bulunmamaları gerektiği uyarısında bulundu.

Şuayib Yalçın, “kanserde aşı tedavisi”nin yaklaşık 40 yıldır yoğun bir şekilde araştırıldığını dile getirerek, bunların büyük kısmının “klinik öncesi deneme” ve bir kısmının da “klinik araştırma” aşamasında bulunduğunu belirtti. Söz konusu tedavilerde, genellikle hastaya ait kanser hücrelerinin, bu hücrelerin yaptığı kanser proteinlerinin ve hastanın kendi kanında bulunan hücrelerin kullanıldığını anlatan Yalçın, şunları kaydetti:

“Bu tür aşılarda, hastaların kanındaki dendritik hücreler alınıp, laboratuvar ortamında tümör hücreleri veya tümör hücrelerinin yaptığı 'tümör antijeni' adı verilen kanser hücresi proteinleri ile etkin hale getirildikten sonra, hastaya tekrar veriliyor.

Bugüne kadar yayınlanmış olan bilimsel araştırma sonuçları, bu aşıların ve bağışıklık sistemini hedef alan diğer tedavi yöntemlerinin en etkili olabileceği kanser türünün, habis bir cilt tümörü olan 'maliyn melanom' olduğunu göstermektedir. Bu hasta grubunda da 'uzun süreli iyileşme', hastaların çok az bir oranında (yüzde 5'ten daha az) görülmektedir.

Günümüzde, rutin kullanım için piyasaya verilecek durumda onaylanmış etkin bir kanser aşısı bulunmamaktadır. Melanoma dışındaki kanser türlerinde yapılan aşı ve diğer immünolojik tedavi yöntemleri ile henüz başarılı sayılabilecek güvenilir bir çalışma sonucu bulunmamaktadır.”

Yapılan İstismara Dikkat!

Yalçın, deneysel amaçlı yapılan aşı tedavileri için ise şunları söyledi:

“Yazılı ve görsel basında kanser konusunda çıkan her türlü haber, kanser hastalarını ve yakınlarını harekete geçirmektedir. Hastalarımızın ve hasta yakınlarının bu hassasiyetleri de maalesef kimi zaman bu tür tedavi uygulamaları yaptığını iddia eden bazı sözde bilim insanları tarafından istismar edilebilmektedir.

Benzer bir durum olarak, son dönemde bazı mecralarda yer alan ve bir klinikte yapıldığı belirtilen aşı ile ilgili, yayınlanmış güvenilir bir çalışma sonucu bulunmamaktadır. Söz konusu belirtilen kanser aşısı, hastalara bir araştırma protokolü dahilinde uygulanıyorsa, bunun belirtilmesinde yarar vardır. Ayrıca bu araştırmaların yapılabilmesi için, daha önce bu açıdan yapılmış ön çalışmalar olması ve bu çalışmaların bilim dünyasının kabulüne sunulmak üzere yayınlanmış olması gerekir. Çünkü bir tedaviyi hastada deneysel amaçlı uygulamak için, bu konuyu destekleyici bilim dünyasınca genel kabul gören etkinlik kanıtlarının olması gerekir.

İlave olarak deneysel tedavi için yetkili mercilerden izin alınmış olması ve deneysel tedavi için hastalardan ücret talep edilmemesi gerekir.”

A.A

Yayın tarihi: 17.05.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

MERHABA BABAM AKCİGER KANSERİ VE SON AŞAMADA BU TİP YAZILARI OKUDUKCA HEPSİNİN PALAVRA OLDUGUNU GÖRÜYORUM MADEM Bİ TEDAVİSİ VAR NEDEN UYGULANMIYODA HASTALAR ÖLÜME TERK EDİLİYOR DÜN DOKTOR KONTROLÜNDE 3,5 YADA 4 AY ÖMRÜ KALMIŞ DEDİ DOKTOR MADEM Bİ ÇARESİ VAR NEDEN BİZE YOL GÖSTERMİYOR Bİ TÜRLÜ ANLAMIYRUM VE İSYAN EDİYORUM...

02.03.2012 14:44:52 MUSTAFA GÜNİNDİ

mustafa bey size kesinlikle katılıyorum benim babamda aynı sizin babanız gibi o kadar üzülüyorumki allah yardımcımız olsun .