Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÖNERİLMEDİKÇE ÖKSÜRÜK ŞURUBU KULLANMAYIN!

Önerilmedikçe öksürük şurubu kullanmayın!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
18.09.2014 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bilinçsiz kullanılan öksürük şurupları nelere yol açıyor?

Öksürük, zaman zaman hepimizin yaşadığı ve doktor önermese de şurup kullanarak atlatmaya çalıştığımız bir hastalık. Peki, bilinçsiz kullanılan öksürük şuruplarının zararını biliyor musunuz? Göğüs Hastalıkları Uzmanı, Doç. Dr. Kemal Tahaoğlu, merak edilen bu sorunun cevabını ve ne zaman hekime başvurulması gerektiğini bizlerle paylaştı.

Toplumda yaygın olarak kullanılan öksürük şurubu konusunda Doç. Dr. Tahaoğlu, şurupların çok dikkatli kullanılması gerektiğini vurguluyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

“Her şeyden önce öksürük şurubu olarak bilinen bu ilaçlar çok çeşitlidir. Her biri değişik etken maddeler içerir. Birçoğu soğuk algınlığına yönelik etken maddelerin kombinasyonundan oluşurken, bazıları balgam sökücü etkiye, bazıları da öksürük kesici etkiye sahiptirler. Öksürük nedeninin saptanmadığı durumlarda, öksürük kesici etkiye sahip öksürük şurupları, altta yatan hastalığın tanısında gecikmelere neden olabilir. Ya da kanama, pnömotoraks (akciğer sönmesi) gibi durumlarda balgam söktürücü etkiye sahip öksürük şurupları, öksürüğü artırıcı etkilerinden dolayı kanama ve pnömotoraksı artırabilirler. Sonuç olarak; öksürük şurupları hekim önermedikçe kullanılmamalıdır.”

Ne zaman hekime başvurulmalı?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kemal Tahaoğlu, hekime başvurulması gereken durumları ise şöyle açıklıyor:

• Öksürük, kalp yetmezliği gibi hastalıkların belirtisi de olabilir. Eğer hasta yeşil, sarı veya pas rengi balgam çıkarıyorsa (bu durum genellikle bir enfeksiyon sonucu gerçekleşir),

• Diğer belirtiler ortadan kalktıktan sonra öksürük 21 günden daha uzun bir süre devam ediyorsa,

• Eğer öksürükle birlikte ateş varsa veya kanlı balgam söz konusuysa hekime başvurulması gereken klinik bir sorun söz konusu olabilir.

Yayın tarihi: 18.09.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.