Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÖKSÜRÜĞÜ GEÇİRMEK İÇİN AYVA TÜKETİN!

Öksürüğü geçirmek için ayva tüketin!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
02.12.2015 - 15:59 | Son Güncelleme:

Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan ayvanın öksürüğü azalttığını ifade eden Uzman Diyetisyen Yonca Sevim, ayvanın aynı zamanda boğazın yumuşamasına da yardımcı olduğunu anlattı...

Havaların soğuması ve enfeksiyonların çoğalması kış aylarında hastalıkların artmasına neden oluyor. Soğuk havalarda tüketilecek bitki çayları ise hem bağışıklığı güçlendiriyor hem de hastalıklardan koruyor. Aynı zamanda portakal, zencefil ve karanfil de enfeksiyon ve ağrıları önlemek için faydalıdır.

hasta

YANLIŞ BESLENME ALIŞKANLIKLARI HASTA EDİYOR

Ancak özellikle kapalı alanlarda geçirilen uzun zamanlar, beslenme listelerinde ağırlık kazanan şekerli ve hazır içecekler de bağışıklığı zayıflatmakta ve buna bağlı olarak hastalıkları hızlandırmaktadır. Bunun yerine evde ya da iş yerinde hazırlanabilecek sağlıklı bitki çayları ile hastalıklardan korunmak ve sağlıklı kalmak mümkündür.

AYVA SOĞUK ALGINLIĞI İÇİN BİREBİR

Ayva kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biridir. Ayva öksürüğün azalmasına ve boğazların yumuşamasına yardımcı olur. Ayva çekirdekleri kıvam artırıcı olup, çaylara eklendiğinde sakinleştirici özelliğe sahiptir. Sindirimi de kolaylaştıran ayvanın ayrıca, kanserden koruma, kilo kaybı, sağlıklı bir cilt, alerjik reaksiyonlar, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve kan basıncının dengelenmesi gibi pek çok olumlu etkisi de vardır. Fakat fazla miktarda tüketilen ayva çekirdeğinin toksik etki yaratabileceği unutulmamalıdır.

 ayva 

PORTAKAL, ZENCEFİL VE KARANFİL AĞRILARI ÖNLÜYOR

Yüksek C vitamini içeren portakal kışın baş tacı meyvesidir. Portakal, zencefil ve karanfil enfeksiyon ve ağrıları önlemek için faydalıdır. Portakal kabuğunun ve içindeki beyaz maddenin de en az içi kadar önemli olduğunu bilinmelidir. Portakal kabuğunda bulunan esansiyel yağlar tümör oluşumu önler ve kanserden koruyucudur. Ayrıca portakal iç kabuğun beyaz maddesinde bulunan bir posa (pektin) bağırsak sağlığını olumlu etkiler, midede kıvam sağlayarak midenin boşalmasını geciktirir ve daha uzun süre tok kalınmasını sağlar.

Cihan

Yayın tarihi: 02.12.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.