Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

OFİSTE KALİTELİ YAŞAM İÇİN ETKİLİ ÖNERİLER!

Ofiste kaliteli yaşam için etkili öneriler!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
28.07.2016 - 09:50 | Son Güncelleme:

Pilates Eğitmeni Fatma Nur Bilgin, ofiste masa başında gün boyu hareketsiz çalışanlar için yaşam kalitelerini yükseltecek basit ama etkili öneriler sundu.

Zihnimiz ve vücudumuz için yapacağımız en iyi şeylerden biri Pilates’ tir. Ofiste çalışıp mesleklerinin zararlı etkilerinden şikayet eden ve kondisyon kazanmayı hedefleyen kişilerle pilates egzersizleri yaptığımızda genel olarak herkesin yaşadığı ortak bir sorunu görüyoruz. Sürekli masa başında oturmaktan dolayı; vücutlarındaki fleksor kaslar son derece gergin olur ve karın kasları da bir o kadar güçsüzleşir.

PİLATES BİR YAŞAM BOYU ÖĞRENME SÜRECİDİR

Haftada 1 veya 2 kez pilates yapmanın bu kişilere her zaman çok faydası olur. Pilates aslında bir yaşam boyu öğrenme sürecidir.Hem nefes kontrolünü öğretir hem de pilates yapanlar bir süre sonra artık başlarını vücutlarıyla aynı hizada tutabilirler, duruşları düzelir. Aşırı yük bindirmiş oldukları kas grupları bu sayede rahatlar ve sonunda masa başında çalışanlar öncelikle vücutlarındaki bütünlüğü sağlamayı öğrenirler. Ofiste yapacakları belli egzersizler sayesinde bacak kasları güçlenir ve kalça çevresindeki fleksor kasların rahatlamasıyla karın kasları da güçlenir. Bütün bu değişikler sayesinde omuzlarını daha dik tutmayı sağlayabilirler.

Ofiste küçük değişikliklerle büyük farklar yaratılabileceğini önerileriyle kariyerlerini geliştirmeye önem verenlerin sağlıklarını ve beden dengelerini korumalarına katkıda bulunmayı hedefliyor.

  

PİLATES’ İN YANINDA HAYATA KALİTE KATACAK ÖNERİLER

1.Ofiste bulunurken yapabileceğiniz “kendi yaşam stili egzersizlerinizi” oluşturun. Bu egzersizlerin terlemeye ve nefesinizi zorlamaya neden olacak kadar yoğun olmasına gerek yoktur.

2.Sağlık sorunu yaşamıyorsanız günde 2  kere Türk kahvesi içebilirsiniz.

3.Mutlaka sabah kahvaltısı yapın, bu tüm gününüz için olumlu olacaktır.

4.Gün içinde müzik dinlemek enerjinizi değiştirecektir.

5.Her gün en az bir cümle duygu ve düşüncelerinizi yazın. Kendinizi bu sayede gözlemleyebilir ve hayatınızı daha sağlıklı yönetebilirsiniz.

6.Telefon görüşmelerinizi azaltın,

7.Ofisinize bitkiler alın ve onlara gün içinde 5 dakikanızı ayırın.

8.Susama duygusu olmadan önce az ve sık aralıklarla su içmeyi ihmal etmeyin.

 su 

9.Gün içinde ayran, kefir ve bitki çaylarını tercih edin, ofiste tatlı yerine mutlaka meyve yiyin.

10.Günlük hayattaki alkol tüketiminiz çok önemli, mutlaka dikkat edin.

11.Gün içinde şeker içeriği yüksek içeceklerden mutlaka kaçının, yediğiniz ve içtiğiniz gıdaların karbonhidrat oranını incelemeden tüketmeyin.

12.Düzenli olarak yapacağınız egzersizler ileriki yaşlarda osteoporoz riskini azaltır, bunu unutmayın!

13.Mutlaka Şifa Orucu yapın, vücudunuza nasıl iyi geleceğini gözlemleyeceksiniz.

14.Ofiste yapacağınız egzersizler iştahınızın düzelmesine yardımcı olacaktır. Egzersizler sayesinde çalışırken daha az sıkılırsınız ve daha fazla enerjiniz olur. Ayrıca kendinizde dikkat ve uyum sağlamada muhteşem gelişmeler görürsünüz. Egzersizler ruhsal durumunuzu olumlu etkileyecek, endişe ve huzursuzluklarınızı hafifletecektir.

Yayın tarihi: 28.07.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.