Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

OBEZ MİSİNİZ YOKSA ŞİŞMAN MI?

Obez misiniz yoksa şişman mı?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
10.05.2016 - 14:05 | Son Güncelleme:

Vücut Kitle İndeksi yöntemi ile kişilerin obezite durumlarının ölçülebildiğini söyleyen Doç. Dr. Bahadır Ege, obezitenin başka hastalıkları da tetikleyebileceğini belirtiyor.

Obeziteyi vücutta yağ oranının artması olarak tanımlayabiliriz. Peki, bir kişinin obez olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? İşte bu noktada Vücut Kitle İndeksi diye adlandırılan evrensel sınıflandırma ve hesaplama yöntemi karşımıza çıkar. Vücut Kitle İndeksi sayesinde bir değer elde edilir ve elde edilen bu değerler doğrultusunda kişinin obezite durumu anlaşılabilir.

Vücut Kitle İndeksi ile elde edilen veriler;

 • 18-25 arası ise kişi normal kilolu,
 • 25-30 arası ise aşırı kilolu (tombul),
 • 30-35 arası ise klas 1 obez,
 • 35-40 arası klas 2 obez,
 • 40-50 arası değerler morbid obez,
 • 50 üzeri değerler süper obez kategorisinde değerlendirilmektedir. 

Morbid obez kategorisine giren hastalarda; diyabet, hipertansiyon, damar sertleşmesi, kalp hastalıkları ve bazı kanser türleri gibi yandaş hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu sebeple bu hastaların mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

FAZLA KİLO NELERE YOL AÇIYOR?

Uzun süre aşırı kilolu olarak yaşan kişilerde ne yazik ki organlar yıpranır. Bu nedenle aşırı kilolardan erken yaşlarda kurtulunmalıdır. Obezite bir süre sonra insülin direnci ve nihayetinde şeker hastalığına yol açabilir. Bu hastalarda gece nefes durması sonucu beynin oksijenlenmesi azalır ve gündüz vaktinde uykulu hal, yorgunluk ve dikkat bozuklukları gelişir. Fazla kilo, kadınlarda meme kanseri riskini de artırır.

Tüm bu nedenlerden ötürü obezitesi olan insanlarda ömür kısalır ve normal kilolu insanlara göre daha kısa yaşarlar. Obezitenin son yıllarda artış göstermesiyle birlikte ülkemizde ve dünyada sağlık örgütleri obezite farkındalığını arttırmak için çeşitli çalışmalar başlatmıştır. Ülkemizde kadınlarda %40, erkeklerde %20 oranında görülen obezitenin, günlük aktivitelerin azalması ve fast food alışkanlığının giderek artması göz önüne alındığında gelecek yıllarda artış göstermesi beklenmektedir.

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 10.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.