Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MİGREN BEYNİ ETKİLER Mİ?

Migren Beyni Etkiler mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
25.01.2011 - 14:00 | Son Güncelleme:

780 kişinin katıldığı araştırma sonuçları sevindirici.

Paris'teki Pierre ve Maire Curie Üniversitesi’nden Christophe Tzourio ve ekibinin 10 yıl süren araştırması sonucunda, migren ve sürekli baş ağrılarının zekaya hiçbir olumsuz etkisi olmadığı ortaya çıktı.

65 yaşın üzerindeki 780 kişinin katıldığı araştırma sonuçlarına göre, MR görüntülerinde, ciddi baş ağrıları ve migreni olan kişilerin beyin damarlarında doku bozulmaları meydana gelme riskinin iki kat fazla olduğu belirlendi. Ancak bu kişilerin zeka testlerinden aldıkları puan değişmedi.

Christophe Tzourio, nadir olarak görülen ve görme bulanıklığı, göz kararması gibi belirtilerle ortaya çıkan "auralı migren" türünde doku bozulmalarına daha fazla rastlandığını kaydederek, birçok hastasının beyin işlevine yönelik soru sorduğunu ve cevap olarak “endişelenecek bir durum yok” dediğini söylüyor.

Araştırmaya imza atanlardan Tobias Kurth da, Tzourio'yu doğrulayarak, doku bozulmalarına rağmen migrenin beyne olumsuz etkilerinin saptanmadığını vurguluyor.

AA

Yayın tarihi: 25.01.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.