Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YENİ TEHLİKE MERS VİRÜSÜ!

Yeni tehlike mers virüsü!
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
21.10.2014 - 14:30 | Son Güncelleme:

Belirtileri ebolaya benzeyen bu virüsten nasıl korunuruz?

Türkiye’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden kişinin ebola virüsü nedeniyle öldüğü düşünülüyordu. Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada mers (corona) virüsü taşıdığının tespit edildi. Açıklamayla 'ebola gibi bir virüs mü?' sorusu endişeye düşürdü.

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal, virüsün develerden insanlara geçtiğini söyledi. Ülke genelinde 2,5-3 milyon hacının gelmeye başladığını hatırlatan Ünal, ‘’Çok yakın temas olacak. Bütün dünya tetikte bekliyor. Bulguları halsizlik, üst salonumun yolu enfeksiyonu, hapşırık ateş ve burun akıntısı ile başlar. Sonra bildiğimiz zatürre tablosuna döner. Öksürük artar, hafif bir balgam ilave olur. Salonum yolu yetmezliği, akciğer yetmezliği tablosuyla ölüme yol açar. Yüzde 35-40 ölüm oranı var.’’ dedi.

Mers virüsü nedir?

Halk arasında yoğun endişeye yol açan Mers diğer adıyla Corona virüsü Orta Doğu Solunum Sendromu’dur. Bu virüs 2012 yılında Suudi Arabistan'da tespit edilmiştir. Bu virüsle enfekte olan insanların çoğunda ağır akut solunum sistemi rahatsızlıkları gelişmiştir. Ateş, öksürük ve nefes darlığı gözlemlenmiştir. Bu virüsün bulaştığı hastaların yaklaşık olarak yarısı hayatını kaybetmiştir. Hastaların çok az bir kısmı hafif belirtilerle atlatmıştır.

Mers virüsün temel özellikleri nelerdir?

Yaygın virüslerdendir. Mers virüsleri çoğu zaman hafiften orta dereceye üst solunum sistemi enfeksiyonlarına yol açarlar. Bulaşma yolları, görüldüğü mevsimler, semptomları da diğer üst solunum sistemi enfeksiyonları gibidir. 

Virüsün enfeksiyonlarından nasıl korunabiliriz?

Virüse karşı koruyucu herhangi bir aşı bulunmamaktadır. Enfeksiyon riskini azaltmanın başlıca yolları ise;

 • Su ve sabunla sık sık ellerin yıkanması,
 • Gözlere, ağıza ve buruna dokunulmaması,
 • Hasta insanlarla yakın temastan kaçınılması gereklidir.

Eğer kişinin kendisi bu virüse yakalandıysa;

 • Hastayken evde kalmalı,
 • Başkalarıyla yakın temastan kaçınmalı,
 • Hapşırırken ya da öksürürken ağızı ve burunu kapamalı,
 • Objeleri ve yüzeyleri temiz ve dezenfekte tutmalı.

İHA

Yayın tarihi: 21.10.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.