Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MENOPOZDA PSİKOLOJİNİZ KADAR DİŞLERİNİZ DE ÖNEMLİ

Menopozda psikolojiniz kadar dişleriniz de önemli
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Aylin Sezen Yalçın’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

27.10.2014 - 11:00 | Son Güncelleme:

Ağız ve diş sağlığında orta yaş dönemindeki kontroller büyük önem taşıyor.

Menopoz ve orta yaş dönemi, ruhsal değişim açısından sancılı olduğu kadar sağlık açısından da oldukça önem teşkil ediyor. Dikkat edilmediği takdirde bu süreçte diş sağlığı tehlikeye girebiliyor. Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, orta yaş döneminde ve menopoz sürecinde diş tedavisiyle ilgili yapılabilecekler konusunda bilgiler verdi ve düzenli doktor kontrolünün çok önemli olduğuna vurgu yapmayı ihmal etmedi.

Özellikle sık karşılaşılan kemik erimesi ve buna bağlı dişeti çekilmesinin artış yaşandığı menopoz döneminde düzenli diş doktoruna gitmek, dişeti çekilmesini büyük oranda engelleyebiliyor. Orta yaş döneminde dişeti çekilmesi kadar, çapraşık dişler, önceki yıllarda yapılan tedavilerin kontrol edilmemesi ve gömük 20 yaş dişleri de kişilerin hayatını zora sokuyor.

Önceki yıllarda yapılan lamine, dolgu ve protezler kontrol ettirilmeli

Ağız ve diş sağlığında orta yaş döneminin özellikle de menopoz sürecinin önemine dikkat çeken Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, dişlerde ve çene kemiklerinde 40 yaş ve sonrasında ciddi problemler yaşanabileceğine değiniyor. Düzenli doktor kontrolünün önemine vurgu yapan Yalçın, “Öncelikle kişilerin doktor kontrollerini aksatmamaları şart. Önceki yıllarda yapılan eski lamineler, dolgular ve protezler senede iki kez doktor tarafından kontrol edilmeli. Bu tedavilerin efektif kullanım süresi 5 yıldır. Malzemelerin de zaman içinde yaşlandıklarını düşünürseniz, yıllar geçtikçe protez ve dolgularınızı da yeniletmeniz gerekir. Yıllar ilerledikçe dişetiniz ile kenar uyumunu kaybeden protezlerinizi, kenar kırığı olan dolgularınızı yenilemezseniz, dişlerinizin çekimine kadar gidebilecek bir süreci de başlatmış olursunuz” dedi.

Orta yaş döneminde de ortodontik tedavi mümkün

Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, Orta yaş döneminde de ortodontik tedavinin mümkün olduğunu söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

“Dişlerin birbiri üzerine binerek, çapraşık bir hal alması ise orta yaşta baş göstererek kişiye rahatsızlık veriyor. 6 – 8 aylık bir ortodontik tedavi ile düzeltilebilen bu durum, kişinin eskiden sahip olduğu düzgün dişlere yeniden kavuşmasına yardımcı oluyor. İhmal edilmesi ise dişlerdeki çapraşıklık miktarını artıracağından diş ve diş eti sağlığına olumsuz yönde etki edebiliyor. İhmal edilen gömük 20 yaş dişleri ise sürekli enfeksiyon kaynağı olmasının yanı sıra, komşu olan dişlerin de sağlığını olumsuz olarak etkiliyor. Özellikle kalp hastalığı olan kişilerde gömük dişlerin varlığı oldukça risk teşkil ediyor.”

Yayın tarihi: 27.10.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.