Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MENOPOZ BİR HASTALIK DEĞİLDİR

Menopoz bir hastalık değildir
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
11.11.2015 - 09:17 | Son Güncelleme:

Yaşam kalitesini düşüren menopozu ilaç tedavisi ile yenmek mümkün!

Yaşam kalitesini düşüren menopoz şikayetlerinin ilaç tedavisi ile yenmenin mümkün olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Fatih Durmuşoğlu, menopoz dönemi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Hormon seviyelerinin yükselerek adet bozukluğunun belirdiği dönemle başlayan ve kanamanın tamamen bitişiyle seyreden süreçtir.

Ortalama kadın ömrü 80’li yaşlara ulaşmıştır, dolayısı ile kadınlar ömrünün yaklaşık 1/3 ini menopoz ile geçirmektedir.

Kadınların %24‘ü menopoz ile ilgili herhangi bir rahatsızlık hissetmeden bu dönemi geçirmektedir.

menopoz

Bu sürecin başlamasıyla tedavisiz vakalarda;

Ateş basması, gece terlemeleri, depresyon, yorgunluk hissi, cinsel isteksizlik, eklem ve kas ağrıları gibi fiziksel şikayetler, kemik kaybı, osteoporotik kırıklar, kalp hastalıkları, alzheimer gibi uzun vadede biyolojik sorunlar yaşanabilir.

Yaşam kalitesini düşüren menopoz şikayetlerini ilaç tedavisi ile yenmek mümkündür.

Kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteronun menopozla birlikte azalması ve takiben kesilmesi ile birlikte ortaya çıkan hormonal eksikliğin, ‘yerine koyma‘ da denilen hormon replasman tedavisi ( HRT ) ile giderilmesi hayat kalitesi ve yaşam süresi açısından önemlidir.

   menopoz   

Menopozla birlikte her yıl düzenli olarak yaptırmanız gereken testler (Smear, mamografi, kemik yoğunluğu, karaciğer enzimleri, şeker gibi) diğer hastalıklardan korunmanız açısından da son derece değerlidir.

Kadın Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Fatih Durmuşoğlu

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Yayın tarihi: 11.11.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Meme ve rahim kaneri hikayesi olsun ,olmasin hicbir hanima di$aridan hormon almaki kesinlikle tavsiye etmiyorum.Bunun harici ideal kilonuza gelin orada kalin, spor ve eglencegi ihmal etmeyin .Kahveyi enaza indirin.Saglikli beslenin ve progesteron kremini dr ile konu$arak uygulayin.Esenliler.Bu da insan ömründe kadin ve erkek icin bir dönemdir.Her ya$in ayri 1güzelliki vardir.

02.07.2018 20:43:42 leyla ar......