Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KÖTÜ ANILARI SİLEN HAP GELİŞTİRİLDİ

Kötü anıları silen hap geliştirildi
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
28.05.2014 - 14:30 | Son Güncelleme:

İlaç, hastaların fobilerini ve yeme bozukluklarını da yenmelerine katkıda bulunacak.

Bilim adamlarının ABD’de bulunan Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde yaptığı araştırmada travmatik olaylarla ilgili hatıraların silinmesine yardımcı olacak bir hap geliştirildi. Fareler üzerinde yapılan araştırmadan olumlu sonuç alan bilim adamları, ilacın pekiyi bilinmeyen faydaları olduğunu açıkladı.

Bilim adamları, ilacın hastaların fobiler ve yeme bozukluklarını yenmelerine katkı yapacağını ümit ediyor.

Tablet şeklinde Gilenya markası altında satılan fingolimod, farelere verildiğinde bunların yakın bir zamanda yaşadıkları istenmeyen olayları hemen unutmalarına yardım etti. Kafeste ayaklarına hafif bir elektrik akımı verilen fareler, farelerde tipik bir korku tepkisi olarak tamamen hareketsiz kaldı.

İlaç verildiğinde ise bu tepkide büyük ölçüde azalma görüldü. Araştırmayı yapan bilim insanlarından Dr. Sarah Spiegel, “Multiple sclerosis tedavisi için onaylanmış bir ilaç olan fingolimodin merkezi sinir sistemi üzerinde de henüz pekiyi bilinmeyen faydaları var” dedi.

Yayın tarihi: 28.05.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.