Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KORKUNÇ GERÇEK 7 GEBELİK TESTİNDEN SONRA ORTAYA ÇIKTI

Korkunç gerçek 7 gebelik testinden sonra ortaya çıktı
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Esra Çabuk Cömert’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kara Kutu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.
UZMANA SOR
 
 

19.02.2016 - 15:51 | Son Güncelleme:

İngiltere'de yaşayan 27 yaşındaki Louise'in karın ağrısı ve şişkinliği vardı. Aylık periyodunda farklılıklar yaşaması üzerine tam 7 gebelik testi yaptı. Sonuçlar negatifti ama şikayetleri günden güne arttı. Korkunç gerçeği ise böyle öğrendi!

Her şey 2015 yılında karnında ağrılar hissetmesiyle başladı. Doktora gitmeden önce bir gebelik testi yaptı. Sonuç negatif çıktı. Doktora gittiğinde bir gebelik testi daha yapıldı ve sonuç yine negatifti.

gebelik testi

Fakat Louise’in rahatsızlıkları daha da ağırlaşmaya başladı. Sırt ağrısı, sık idrara çıkma, iştah kaybı… Louise’in içi rahat etmedi ve bir test daha yaptı. Sonuç yine negatifti. Doktorlar da şaşkındı. Karnındaki şişkinliğin ve rahatsızlığın sebebini bulmak için bir dizi gebelik testi daha yaptılar. Hatta bir doktor, Louise’in karnının içinde bir şey olduğundan emindi! Sonunda Louise’e tamı tamına yedi gebelik testi yapıldı. Sonunda hamile olmadığına ikna oldu ama rahatsızlığının ne olduğunu anlamak için araştırmaya devam etti.

İKİ TANE OLGUNLAŞMAMIŞ TÜMÖR

Doktorlara göre ultrason sonuçları iyi huylu bir kist olduğunu gösteriyordu. Fakat Louise’e yapılan biyopsi korkunç gerçeği ortaya çıkardı! Louise’in iki tane olgunlaşmamış teratomu vardı ( Cenine özgü dokulardan oluşmuş bir tümör türü) Midesini kaplayan ve organlarına baskı yapan bu kötü huylu tümör böylece ortaya çıktı. Bu nadir kanser hücreleri genellikle 20’li yaşlardaki kadınlarda görülüyordu.

rapor
 

Doktorlar, Louise’in yumurtalıklarına ve fallop tüpüne de yerleşen tümörü temizlediler ve bu operasyon şans eseri doğurganlığına zarar vermedi. Louise’in doktoru profesör Hani Gabra, şişkinlik ve midede yumru gibi belirtilerin illa gebelik belirtisi olmayabileceğini, bir tümörü de işaret edebileceğini ifade etti. 

GENELLİKLE BELİRTİ VERMİYOR!

20-30 yaş arasındaki kadınlarda görülen kistlerin genellikle belirti vermediğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert, konuyu şöyle değerlendirdi;

''Hayatının herhangi bir döneminde kadınlarda yumurtalık kisti saptanabilir. 20-30 yaş arasındaki kistler genelikle bulgu vermezler, bu dönemdeki kistler basit kistler olduğu için tedavi de gerektirmezler. %10'luk grupta kötü huylu dediğimiz kistler gözükebilir, bunlardan en önemlilerinden biri yine iyi huylu sınıfta ayırabileceğimiz dermoid kistlerdir.

 louise 

Dermoid kistler içerisinde kıl, diş, deri dokusu barındırabilen kistlerdir. Genelde çift taraflı olur. Yumurtalık kistleri kötü huylu olanları karında şişlik, hızlı kilo verme olarak bulgu verebilir. Sık idrara çıkma da bu belirtilerden biridir. 20-30 yaş grubundaki kistlere yaklaşım basit olmalıdır. Çoğunluğu iyi huylu olan bu kistler izlenebilir. Ancak dermoid kist gibi olan (iyi huylu) tiplerinde cerrahi tedavi düşünülebilir. Kapalı ve açık ameliyatlar bu hastalarda yapılabilir. Kistlerin saptanmasında ultrason %70-80 gösterirken, tomografi de görüntülemede %95 bize yardımcı olur.''

Yayın tarihi: 19.02.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.