Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KÖPEKLERDEN KANSER TEŞHİSİ

Köpeklerden Kanser Teşhisi
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Özel eğitimli köpekler artık hayat kurtaracağa benziyor.

Birçok alanda bizlere faydası dokunan özel eğitimli köpekler artık hayat da kurtaracak. Bu köpekler, koku yetilerini kullanarak prostat kanserinin teşhisinde de önemli rol oynayacağa benziyor.

Sadece idrar testi sayesinde özel eğitimli köpeklerin, en tehlikeli kanser türlerinden biri olan prostat kanserini sezebilecekleri düşünülüyor.

Bu girişimin öncüsü Paris Tenon Hastanesinden Ürolog ve Kanser Uzmanı Profesör Olivier Cussenot, Fransız hava kuvvetleri için yetiştirilen bir köpeğin prostat kanserini koklayarak anlayabildiğini ve ikinci bir köpeğin de yetiştirilmekte olduğunu belirtti. Profesör, bu köpeklerin kanser tespit etmek için Fransa'da yetiştirilen ilk köpekler olduğuna dikkat çekti.

Avrupa'da ilk kez bir köpeğin prostat kanserinin teşhisinde kullanıldığını belirten Fransız uzman, köpeklerin bu yeteneğine hayran kaldıklarını, hiçbir testin bu kadar başarılı olmadığını dile getirdi.

Profesör Cussenot, köpeklerin koku almadaki uzmanlık ve hassasiyetinin yüzde 91'e ulaştığının ve hiçbir testin daha önce bu kadar başarılı olmadığının altını çizdi. Bu sebeple, kanser konusunda köpeklerin özel olarak yetiştirilmesinin çok şaşırtıcı olmayacağını belirtti.

Tıp dergisi Lancet'te 1989 yılında yazılan bir makalede de, köpeklerin bir deri kanseri olan melanomu koklayarak anlayabildikleri yayımlanmıştı. Ayrıca köpeklerin özellikle nefes yoluyla akciğer kanserini veya idrar kokusundan mesane kanserini tespit edebildikleri gözlenmişti.

A.A 

Yayın tarihi: 08.02.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?

Mavi yumurta nedir? Mavi yumurtanın diğer yumurtalardan farkı nedir? Mavi yumurtanın faydaları nelerdir?Devamı >
Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?

Sivilceleri sıkmak ve kaşımak cilde kalıcı hasar verir. Sivilce oluşumunu önlemek için tüketilen besinleri de gözden geçirmek gerekir. Çikolata, dondurma, şekerleme gibi yiyicekler sivilce oluşumunu hızlandırır.Devamı >
Doğum kilolarını böyle verin!Sağlam Kafa Sağlam VücutAyfer Sağlam

Doğum kilolarını böyle verin!

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen anneler, çocuğu ile spor yapmak isteyen anneler ‘Puset egzersizleri’ tam sizin için.Devamı >
Kendine yeten çocuklar yetiştirmekPusulaSerap Duygulu

Kendine yeten çocuklar yetiştirmek

Dünyaya bin bir hevesle ve umutla getirdiğiniz çocuğunuzun iyi bir insan olması, vicdan sahibi olması, kendi ayakları üzerinde durması sizin elinizde.Devamı >