Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

KİŞİYE ÖZEL GÜLÜŞ TASARIMI NEDİR? NASIL YAPILIR?

ÜNLÜLERİN VAZGEÇİLMEZİ OLAN “DİJİTAL GÜLÜŞ TASARIMI” İLE İLGİLİ DETAYLAR...

Kişiye özel gülüş tasarımı nedir? Nasıl yapılır?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Gülüş tasarımı ile istenilen gülüşlere sahip olmak mümkün. Peki, bu işlem nasıl yapılıyor? İşte, gülüş tasarımı ile ilgili detaylar…

Kadın-erkek her birey sağlıklı görünen dişlere ve harika bir gülüşe sahip olmak ister. Hatta bu tabloya kavuşabilmek için medikal birçok yöntemi de denemekten çekinmezler. Son yıllarda fonksiyonel ve estetik diş hekimliğinde yapılan yenilikler ve gelişmeler sayesinde artık hayal edilen gülüşe kavuşulabiliyor. Özellikle tüm dünyada trend haline gelen ve ünlülerin vazgeçilmezi olan “Dijital Gülüş Tasarımı” ile çekici, entelektüel ya da sportif bir gülüş kazanılabiliyor. Diş Hekimi Prof. Dr. Aslıhan Üşümez, dijital gülüş tasarımı ile ilgili bilinmesi gerekenleri ve uygulama yöntemlerini açıkladı.

KİMLER GÜLÜŞ TASARIMI YAPTIRMAK İSTİYOR?

Dijital gülüş tasarımını yaptırmak isteyen hastalar genellikle; dişleri yüzünden rahatça gülemeyen, gülerken çenesi çok küçülen ya da daha fazla belirginleşen, gülerken dudakları incelen, burun-dudak arasındaki çizgisi çok fazla derinleşen ve başka kişilerin gülüşünü çok beğenen kişilerdir.

Gülüş tasarımı

ESTETİK GÜLÜŞ KRİTERLERİ

Dişlerin kesici kenarlarının konuşurken görünmesi ve gülüş sırasında alt dudak kavisi ile paralel uzanması, estetik gülüş açısından önemli kriterlerdir. Hastaya gülüş tasarımı yapılırken sadece ön dişler değil; tüm dişler ve diş etleri gibi çevre dokular, yüz şekli, ten rengi ve dudaklar dikkate alınarak değerlendirme yapılır. Dişlerin diziliminden, renginden veya büyüklüğünden memnun olmayan hastalar, dijital gülüş tasarımı yaptırarak, nasıl bir gülüşe sahip olabileceklerini işlem başlangıcında görebilirler. Hatta arka dişlerini kaybetmiş olan kişilerin arka dişlerine ve yanaklara yapılacak destek ile gülüş estetiği de sağlanabilir.

ÇALIŞMALAR HASTANIN İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA YAPILIR

Dijital gülüş tasarımı hastaya uygulanmadan önce hastadan alınan fotoğraf ve video görüntüleri, bilgisayar ortamına aktarılır. Daha sonra bu görüntü üzerinde çalışmalar yapılır. Hastanın isteği doğrultusunda yapılan bu çalışmanın ardından, elde edilen sonuç hastanın alçı modeli üzerine ve ağzına taşınır. Bu sayede hastalar, 3 boyutlu olarak final restorasyon şeklini görebilir ve tedaviye karar verebilir.

Gülüş tasarımı

DOĞAL BİR GÜLÜŞ İÇİN LAMİNA

Hasta ile birlikte tedavinin karar aşaması geçildikten sonra porselen lamina veneerler (laminat kaplama) ile tedaviye başlanır. Porselen lamina veneerler, oldukça ince yapıya sahip bir porselendir. İnce ve şeffafa yakın ışık geçirgenliğine sahip bu materyal sayesinde doğal görünümlü, estetik restorasyonlar yapılabilir. Ayrıca dişteki renk ve şekil bozuklukları da düzeltilebilir. Bunların haricinde pembe estetik olarak adlandırılan diş etlerindeki renk farklılıklarının düzeltilmesi, gülümseme anında çok fazla görünen diş etlerinin kısaltılması, esmer tenli kişilerde ya da fazla sigara kullananlarda meydana gelen koyu renk diş etinin giderilmesi de mümkündür. Ancak dijital gülüş tasarımı için gerekli olan süre yapılacak olan tedaviye göre değişebilir.

HASSAS BİR TEDAVİ

Porselen lamina veneer uygulaması hekim, diş teknisyeni ve hasta açısından oldukça hassas bir tedavidir. Bu nedenle de özenli ve titiz bir çalışma gerektirir. Gülüş tasarımı hastanın diş anatomisine göre hazırlanmazsa estetikten söz etmek mümkün olmaz. Eğer bu durum göz önüne alınmadan uygulama yapılırsa birbirlerinin aynısı dişlere sahip kişiler oluşabilir. Dijital gülüş tasarımı tıbbi ve sanatsal bir çalışmanın sonucu ortaya çıktığından multidisipliner bir yaklaşım gerektirir.  

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
Neden gülümsemeliyiz?PusulaSerap Duygulu

Neden gülümsemeliyiz?

Gülümsemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve gülümsemeyenlere göre ortalama 7 yıl daha fazla ömrünüzü uzatabilirsiniz.Devamı >
Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...GülinceGülin Kayalı

Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...

Bayramı, bayram gibi kutladık. Şekersiz, baklavasız. Gerçek bayram sevinçleriyle…Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >