Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KISIRLIĞA NEDEN OLAN HASTALIK

Kısırlığa Neden Olan Hastalık
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Cinsel yolla bulaşan bu hastalık hem erkek hem de kadınlarda kısırlık nedeni.

Cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyonlardan biri olan “chlamydia”nın sadece kadınlarda değil erkeklerde de kısırlığa yol açabildiği saptandı.

Amerikan Üreme Tıbbı konferansında sunulan, İspanyol bilim adamlarının araştırmasına göre, chlamydia enfeksiyonu, erkeklerde spermde tahribat yaratabiliyor.

La Coruna’daki Canalejo Üniversite Hastanesi’nden bir ekip, chlamydia bulaşmış çocuğu olmayan erkekler üzerinde, yeni bir mikroskopik analiz tekniği kullanarak yaptığı araştırmada, bu erkeklerin spermlerindeki tahribat seviyesinin veya DNA parçalanmasının diğer erkeklere göre üç kat fazla olduğunu saptadı.

Yayınlanan habere göre, araştırma sonucunda, bu erkeklerde sperm hareketliliğinin yavaş ve şekil bozukluğunun fazla olduğu da belirlendi.

Bilim adamları, araştırmaya katılan 143 erkekten 95’ini antibiyotikle tedavi ettiler ve 4 ay sonra, spermdeki DNA tahribatının yüzde 36 oranında giderildiğini gördüler.

İngiltere’de son yıllarda chlamydia kapanların sayısının arttığı, 18-25 yaş arası her 10 kişiden birinde bu bakterinin görüldüğü bildiriliyor.

Doktorlar, bakterinin hızla yayıldığını belirterek, gerek kadın gerekse erkeklerin gerekli kontrolleri yaptırmaları gerektiğini söylüyorlar.

Söz konusu enfeksiyon fazla belirtisi olmadığı için teşhis edilemeyebiliyor ve zamanında tedavi edilmemesi halinde de kısırlığa yol açıyor. 

Yayın tarihi: 22.12.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Bir yastıkta kocamakyeniCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Bir yastıkta kocamak

En ufak tartışmada yataktan giden kişilerden misiniz yoksa yaşanan tüm zorluklara, kavgalara rağmen yatakta kalıp beraber uyumaya çalışanlardan mı? Devamı >
Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?

Mavi yumurta nedir? Mavi yumurtanın diğer yumurtalardan farkı nedir? Mavi yumurtanın faydaları nelerdir?Devamı >
Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?

Sivilceleri sıkmak ve kaşımak cilde kalıcı hasar verir. Sivilce oluşumunu önlemek için tüketilen besinleri de gözden geçirmek gerekir. Çikolata, dondurma, şekerleme gibi yiyicekler sivilce oluşumunu hızlandırır.Devamı >
Doğum kilolarını böyle verin!Sağlam Kafa Sağlam VücutAyfer Sağlam

Doğum kilolarını böyle verin!

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen anneler, çocuğu ile spor yapmak isteyen anneler ‘Puset egzersizleri’ tam sizin için.Devamı >