Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KIŞ SAATİ UYGULAMASI VÜCUDUMUZU NASIL ETKİLER?

Kış saati uygulaması vücudumuzu nasıl etkiler?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
08.11.2015 - 11:00 | Son Güncelleme:

Vücudumuzun şaşmayan bir saat olduğunu söyleyen Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil, kış saati uygulamasının vücudumuza etkilerini anlattı.

İnsan vücudu doğadaki değişimlere kendini uyarlamak için çok hassas, şaşmaz bir iç saate sahip. Üstelik bu iç saat birçok hücrede var. Bu saatin düzeniyse güneş ışığının göz dibinden beyne ulaşmasıyla sağlanıyor. Kan basıncımızdan vücut ısımıza, bağırsak hareketimize, beyin fonksiyonlarımızdan, uyku düzenimize kadar birçok otomatik fonksiyonumuz bu sayede hassas bir şekilde sürdürülüyor. Uyanmamızın ardından gün ışığının beyne ulaşmasıyla uyku hormonunun (melatonin) azalmasına bağlı olduğundan hareketle, 1 saatlik farklılık bile tüm sistemlerimizi olumsuz etkiliyor. Uyanma saatimizdeki 10-15 dakikalık farklılıklar bile önemlidir. 40 dakikadan fazla olan farklılıkların ise beyin ve kalp üzerinde çok olumsuz etkileri görülüyor.

KIŞ SAATİ UYGULMASI KALBE NASIL ETKİ EDER?

Saat farklılığını vücudumuz bir stres olarak algıladığından buna uyum sağlamakta zorlanıyor. Bazı hormonlara bağlı olarak kan basıncında artış olabiliyor. Kalp ritim bozukluğu ve kalp krizi riskimiz artabiliyor.

Kalp sağlığı

Yaz-kış saati ayarlaması nedeniyle ilk 1 hafta, kalp krizi oranlarında yüzde 4 artış oluyor. Dikkatsizliğe bağlı trafik kazaları yüzde 6 artıyor ve bu ölümlere neden olabiliyor. Öğrencilerin sınav başarı oranında düşüşler olduğunu gösteren çalışmalar da var. Mutluluk hormonu üretimindeki aksaklığa bağlı depresyon ve intihar girişimlerinde de artış olabiliyor.

KIŞ SAATİNE NASIL UYUM SAĞLARIM?

 • Bioritmin kış saatine daha kolay uyum sağlayabilmesi için birkaç gün önceden 10-15 dakika kadar daha geç yatın.
 • Sabah da 10-15 dakika geç kalkmaya başlayın.
 • Sabahları günışığı altında güneş gözlüğü takmadan yürüyüş yapın.
 • Sabah güneşi ile uyanabilmek için perdenizi aralık tutun.
Yayın tarihi: 08.11.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.