Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KIRMIZI, CİNSEL DÜRTÜLERİ HAREKETE GEÇİRİYOR

Kırmızı, cinsel dürtüleri harekete geçiriyor
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Gamze Şenbursa’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Fizyoterapist Yrd. Doç. Dr.
 
 

17.03.2014 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hangi renk, hangi rahatsızlığa iyi geliyor?

Renklerin iyileştirici etkisi ile birçok hastalığın tedavi edilebileceğini belirten Dr. Fizyoterapist Gamze Şenbursa, depresyona mavinin ve kansızlığa da kırmızı renginin iyi geldiğini belirtti.

Renklerin pozitif etkisinin yanı sıra negatif etkileri de var. Her rengin bir anlamı var ve her biri farklı bir rahatsızlığa iyi geliyor.

Soğuk algınlığına karşı kırmızı

Renklerle terapi

Beyaz renk nötrdür. Tedaviye başlarken ve bitirirken kullanırız. Ayrıca diğer renklerin etkinliğini artırmak için de beyazı seçeriz. Mesela beyaz gelinlik düşündüğümüzde saflık, temizlik aklımıza gelir. Bu rengin aksi siyahtır ve siyah rengi çok fazla kullanmayız. Çünkü siyah, insanda ölüm gibi negatif duygular çağrıştırır. Sürekli siyah giyinen insanların depresif bir ruh halinde olmaları muhtemeldir. Ayrıca siyahın aşırı kullanımı çok tehlikelidir. Siyah rengi kullanırken genelde beyazla kombinleriz. Nötr olan beyaz, siyahı açar.

Kırmızı insanın içinin kıpır kıpır yapan, enerji veren ama aynı zamanda tehlikeli de bir renktir. İntikam, kin, gereksiz rekabet ve seks dürtülerini harekete geçirir. Mesela yatak odalarında kırmızı renkli çarşafların kullanımı yaygındır. Kök çakra dediğimiz üreme organlarını ifade eden çakranın rengi de kırmızıdır. Tansiyon hastalarına kırmızıyı tavsiye etmeyiz. Tansiyon hastalarında zaten dolaşımla ilgili bir problem vardır, dolayısıyla kırmızı bunu iyice artıracağı için sakınırız. Kişinin kansızlığı varsa kırmızı rengi tercih ederiz çünkü hemoglobin üretimini artırır. Ayrıca soğuk algınlığında kullanırız çünkü kırmızı renk üşüyen insanlara iyi gelir, dolaşımı artırdığı için kişinin ısınmasını sağlar. Güçlü bir renk olduğu için kişiye aynı zamanda güç de verir. Kırmızının kullanımı genelde harekete geçirmek amaçlıdır.

Yayın tarihi: 17.03.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.