Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KİLO ALMAYA SEBEP OLAN 8 ŞEY

Kilo almaya sebep olan 8 şey
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
03.10.2016 - 15:50 | Son Güncelleme:

İnsanların açlık sıkıntısı çekmeden sağlıklı bir şekilde kilo verebileceğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, kilo almaya sebep olan 8 şeyi açıkladı.

Sürekli diyet yapıyorum, neredeyse aç dolaşıyorum ama bir türlü kilo veremiyorum” diye yakınanların aslında sekiz davranış biçiminden vazgeçerek sağlıklı bir şekilde kilo vermeleri mümkün! Bireylerin kilo almasına neden olan davranış biçimleri vardır ve bunlardan vazgeçtiklerinde kilo probleminden kurtulabileceklerdir. Yemek yemeyi seven bir toplumuz ama yediğimiz oranda enerjiyi harcamazsak fazla kilolarımızla birlikte hayat daha da zorlaşıyor. Hemen kilo vermeliyim, yağlardan kurtulmalıyım telaşıyla da kilo vermekten çok almaya neden olan davranışlar başlıyor. İşte, kilo vermeye sebep olan 8 şey…

1. AÇ KALMAYA ÇALIŞMAK

Kilo almaya neden olan şeyler

Açlık, kendimizi aç hissetmek normal bir süreç ve sağlıklı olduğumuzun göstergesi. Açlık hissimiz olmasa yemek yeme isteğimiz de olmaz ve bunun sonucunda beslenme yetersizliğine bağlı birtakım sağlık problemleri yaşarız. Bu yüzden gün içinde aç kalmayın.

2. HER GÜN AYNI SAATTE YEMEK YEMEYE ÇALIŞMAK

 Kilo almaya neden olan şeyler

“Öğle işim vardı, yemek yiyemedim, saati kaçtı artık yememeliyim…” gibi kalıplarla öğün atlamak, saatlerce aç kalmak.

3. UFAK ATIŞTIRMALIKLARDAN UZAK DURMAK

 Kilo almaya neden olan şeyler

 Her zaman istediğimiz yiyecekleri bulamayabiliriz. Ancak uzun süre aç kalmaktansa ara öğünlerde ve yiyemediğimiz öğünlerde küçük ve sağlıklı atıştırmalara açık olun. Metabolizmanızın yavaşlamasını engelleyin.

4. DOĞRU BESLENİLMEDİĞİ İÇİN HER DAİM BULUNAN AÇLIK HİSSİ

 Kilo almaya neden olan şeyler

Eğer normalden fazla ve sürekli açlık hissediyorsanız beslenmenizde bazı şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. İhtiyacımızdan az yemek vücudumuzun az enerji harcamasına sebep olur.

5. AZ YİYEREK KİLO VERMEYE ÇALIŞMAK

 Kilo almaya neden olan şeyler

Kendi kendimize uyguladığımız “Az ye, kilo ver” şeklindeki uygulamalar, sofradan aç olarak kalkmamıza neden olabilir. Öğün saatlerinde tam olarak doygunluğu sağlayamamak diğer öğüne kadar olan süre boyunca aç kalmamıza yol açar. Kan şekerimiz düşer ve bu durumda canımız tatlı isteyebilir. Günün sonunda ve gecenin ilerleyen saatlerinde çoğu zaman bu isteğimize yeniliriz ve ihtiyacımız olandan daha fazlasını yiyebiliriz. Ana öğünlerimizde, besinleri yeterli miktarda dengeli bir şekilde tükettiğimizde hem ihtiyacımız kadar beslenmiş oluruz hem de mide dolgunluğunu sağlarız. Aralarda yapacağımız sağlıklı atıştırmalarla da kan şekeri gün boyunca dengelenmiş olur.

6. ANA ÖĞÜNLERDE BESİN DEĞERİ AZ OLAN YİYECEKLER YEMEK

 Kilo almaya neden olan şeyler

Ana öğünü bir tabak salata ile geçiştirmek, aç kalmamıza neden olabilir. Midemizi hacim olarak dolduran ve içeriği boş gıdalar tüketmek, yeterli enerji vermediği gibi, öğünden kısa bir süre sonra tekrar acıkmanıza neden olur. Besin gruplarının bir arada olduğu, renkli, yeterli ve dengeli bir öğünle hem mide hacminizi doldurarak tokluk hisseder hem de ihtiyacınız olan besin öğelerini karşılayabiliriz.

7. SU İÇMEYE ÖZEN GÖSTERMEMEK

 Kilo almaya neden olan şeyler

Beyinde açlık merkezi ile susuzluk merkezi yan yanadır. Susuzluk hissi de bazen açlık hissiyle karıştırılabilir. Bizler çok fazla su tüketmeyen bir toplum olarak, bu his karışıklığını daha sık yaşıyor olabiliriz. Bu nedenle susuzluk hissi oluşmadan bol bol su tüketmeliyiz.

8. ÇAY VE KAHVEYİ FAZLA TÜKETMEK

 Kilo almaya neden olan şeyler

Çay ve kahve kafein içeren, günün enerjisini yükselten keyifli içeceklerdir. Aynı zamanda birtakım antioksidanlar içerir. Çay ve kahve abartmadan ölçülü dozlarda tüketilirse; metabolizmamızı hızlandırır, kilo vermemizi kolaylaştırır. Ancak miktarını abartırsak vücudu ve mideyi çok yorar, iştahı gereksiz yere artırır ve kilo almayı kolaylaştırır. 

Yayın tarihi: 03.10.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.