Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KEDİLER AKIL SAĞLIĞINI MI BOZUYOR?

Kediler akıl sağlığını mı bozuyor?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
11.06.2015 - 10:30 | Son Güncelleme:

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, çocuk yaşta kedi beslemek ileride akıl hastalıklarına neden olabiliyor. İşte araştırmanın sonuçları...

Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi’nin (CDC) yaptığı araştırmaya göre, küçük yaşta kedi besleyen çocuklar şizofreni gibi akıl hastalıklara yakalanma riski taşıyor. Buna en büyük neden olarak da çoğunlukla kedilerin dışkısında bulunan Toksoplazma gondi paraziti gösteriliyor.

Grip belirtileriyle aynı özellikleri taşıyor

İnsana ve sıcakkanlı hayvanlara kolaylıkla yerleşen bu parazitin etkilerine, bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar kolaylıkla maruz kalabiliyor. Parazitin vücuda yerleşmesi yine parazitin neden olduğu Toksoplazma hastalığına yol açabiliyor. Grip belirtileriyle aynı özellikleri taşıyan bu hastalık düşük doğum, körlük, anormal cenin gelişimi riskini artırabiliyor.

CDC’nin yaptığı açıklamaya göre sadece ABD’de 60 milyon insan Toksoplazma gondi parazitinden etkilenmiş olabilir. Öte yandan kedilerin vücudunda yaşayan bu parazit avlarını daha kolay yakalamalarını da sağlıyor. Parazitin bulaştığı kemirgenler içgüdüsel korkularını kaybediyor ve kediler için kolay bir av haline geliyor.

Parazit insanlara nasıl bulaşıyor?

İnsanlar ise bu bakteriyle hijyenik olmayan ortamlarda, çöp kutusunu değiştirirken ya da iyi temizlenmemiş üzerinde hala toprak parçaları bulunan meyve ve sebzeleri tüketirken tanışabiliyor.

Yapılan üç araştırmada küçük yaşta kedi sahibi olan insanlara, ileri yaşlarda şizofreni ve diğer önemli akıl hastalıkları tanısı konduğunu gösteriyor. Toksoplazma gondi paraziti ile ilgili yapılan araştırmalarda parazitin neden olduğu enfeksiyonların akıl hastalıklarıyla ilişkili olduğunu gösteriyor.

Hamilelerin kedilerden kaçınması gerekiyor

CDC, kedi besleyen çocukların kedilerini çoğunlukla evde tutmaları ve tuvalet kumlarını kullanılmadığında örtmeleri gerektiği uyarısında bulunuyor. Kedi sahiplerinin çöp kutularını düzenli olarak değiştirmeleri ve kedilerine pişmemiş veya az pişmiş et vermemeleri gerekiyor. Hamilelerin ise kedilerden ve hijyenik olmayan her şeyden kaçınmaları gerektiği verilen uyarılar arasında yer alıyor.

İHA

Yayın tarihi: 11.06.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Lütfen doğru düzgün bilgi aktarımı yapınız. Kedi ile büyüyen çocuklarda değil "aşıları yapılmamış ve iç paraziter tedavisi tamamlanmamış kediler ile büyüyen çocuklar" deseniz daha doğru bir bilgi olur. Pazardan aldığımız meyve ve sebze kedilerden daha çok risk taşımaktadır. Ülkemizde zaten yeterince bilgi kirliliğine maruz kalmış insanlar var bir de bu yanlış bilgilerle daha da köreltmeyin şu insanları. Evindeki canları sokağa atan insan sayısını arttırıyorsunuz başka bir şey değil.

12.06.2015 14:03:13 doğru bilgi

bu (CDC) nerenin oluşumu bilmiyorum ama Avrupalılar Amerikalılar akıllı kedi videoları paylaşıp minnacık bebeklerin koynuna kedileri koyup fotolar çekerler sonrada bir günah keçisi olması gerekiyorsa onları seçerler bizde hınk diyenin burun silicisi olarak Kocaman gazete olarak yayınlarız ya kardeşim b ülkenin ne olduğunu daha anlıyamadıkmı buyazıdan sonra onlarca hayvan sokaklara atılır aç kalır telef olur diye düşünüldümü yada bunu gazeteye taşıyan kedi düşmanımı çok üzüldüm

12.06.2015 13:14:36 Mine Ötügen
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER