Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KAYISI KIVAMINDA YUMURTA SEVENLER DİKKAT!

Kayısı kıvamında yumurta sevenler dikkat!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
24.03.2016 - 11:21 | Son Güncelleme:

Demir eksikliği anemisinde günde bir yumurtanın tüketmenin doğru bir tercih olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Işın Sayın, protein deposu yumurtanın nasıl pişirilmesi gerektiğini anlattı.

Yumurta toplam 10 dakika ocakta kalmalı ve kaynamaya başladıktan sonra ocağın altı kısılmalıdır. Böylece tam pişmiş yumurta elde edilir. En sağlıklı yumurta, tam pişmiş yumurtadır. Böylece hem avidin adlı proteinden hem de biotin adlı vitaminden yararlanabiliyoruz.

YUMURTA DOĞRU ŞEKİLDE PİŞİRİLMELİ

Yumurta

Yumurta, Türk mutfağında seviliyor, ancak doğru yöntemlerle pişirilmediği için elde edilebilecek besin değeri eksik kalıyor. Yumurta, kolinden zengindir ki; kolin beyin sağlığı için vazgeçilmezdir. Sarı kısmındaki yüksek A vitamini sayesinde yumurtanın; görme fonksiyonlarını ve bağışıklığı güçlendirici, hücre yenileyici ve kanser önleyici etkisi de yüksektir. B vitamininden de zengindir ki; bu da saç tırnak, beyin ve cilt için yumurta çok değerli demektir.

Birçok besinde olduğu gibi pişirme tekniği yumurtadan da ne kadar yararlanabileceğimizi etkiler. Yumurta toplam 10 dakika ocakta kalmalı ve kaynamaya başladıktan sonra ocağın altı kısılmalıdır. Böylece tam pişmiş yumurta elde edilir. Bu yumurta, besin değeri en yüksek yumurtadır.

Yayın tarihi: 24.03.2016
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.