Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KASIK AĞRILARINIZIN SEBEBİ BU SENDROM OLABİLİR

Kasık ağrılarınızın sebebi bu sendrom olabilir
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
12.09.2018 - 00:01 | Son Güncelleme:

Çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen ve kişiyi günlük hayatında rahatsız eden kasık ağrıları, sık görülen ağrılardandır. Kasık fıtığı, bel fıtığı, idrar yolları, üreme organları ve bazen de kalça eklemi ve çevresiyle ilgili sorunlarda görülen kasık ağrılarının, bu nedenlerin dışında kalça sıkışmasından da kaynaklanabileceği unutulmamalıdır.

Kasık ağrısı şikayeti olan kişilerde bu tür bulgulara rastlanmadıysa mutlaka kalçada sıkışma sendromu olarak bilinen ‘femoroasetabuler sıkışma’dan şüphelenilmelidir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Enis Yıldırım konu ile ilgili merak edilenleri açıkladı.

KASIK FITIĞI İLE KARIŞTIRILABİLİYOR

Femoroasetabuler sıkışmanın uyluk kemiğinin başı ve kalçadaki yuva arasındaki uyumsuzluktan kaynaklanan bir problem olduğuna değinen Op. Dr. Enis Yıldırım, hastalığın uzun süre tedavi edilmediğinde doku hasarı, kıkırdak hasarı ve kireçlenmeye neden olabileceğini, kalçada sıkışma sendromunda görülen kasık ağrılarının kimi zaman kasık ve bel fıtığı problemleriyle karıştırıldığını söyledi.

KASIK BÖLGENİZDE KESKİN VE TEKRARLAYAN AĞRILAR VARSA…

Kalçada sıkışma sendromunda genellikle kasıkta ve kalça arkasında ağrılar görülebilir. Ağrılar bazen uyluk kemiğinin ön yüzüne kadar vurabilir. Özellikle çömelme, derin oturuşlar, bacak bacak üstüne atma, spor, doğa aktiviteleri, bisiklet kullanma, dans etme, araç kullanma ve bağdaş kurma sırasında ve sonrasında ortaya çıkar. Kalçada sıkışma sendromunda görülen ağrılar, keskin ve tekrarlayıcı şekildedir. Bu rahatsızlığın görüldüğü hastalar, genellikle yürüyüş ve hareket sırasında kalça bölgelerinde hareket kısıtlılığı, ağrı ve yorulmadan şikayet etmektedirler. Bu sendromun görüldüğü hastaların büyük çoğunluğu kasık ağrısı olduğu için öncelikli olarak genel cerrahi, üroloji, kadın hastalıkları gibi farklı branşlara başvurmaktadırlar. Genellikle bu branşlardaki değerlendirmelerin sonrasında hastalar, belirgin bir hastalık saptanmazsa ortopedi hekimine yönlendirilirler. Detaylı bir hikaye ve dikkatli bir fizik muayene ile tanı çoğu zaman kesin olarak ortaya konulur. Kesinleştirmek ve tedaviye karar vermek için uygun röntgen ve MR (Manyetik Rezonans) izlemesi gerekir.

Kalça sıkışması sendromunda ilaç tedavisi, fizik tedavi ve eklem içi enjeksiyonlar tedavi seçenekleri arasındadır. İleri derece anatomik problemi olan hastalar hariç başlangıç tedavisi genellikle ağrıyı kesmek yönündedir. Her ne kadar ilaç tedavisi ile başlansa da genç veya aktif hastalarda tedavi genellikle cerrahi müdahaleyle ilerler. Bu tür hastalarda ya da diğer tedavilere yanıt vermeyen olgularda sorun kalça artroskopisi yöntemi ile çözülebilir. 

İLERLEYEN VAKALAR İÇİN TEDAVİ YÖNTEMİ

İleri vakalarda tedavi olarak kalça artroskopisi yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntem kalça eklemine birkaç küçük delikten girilerek yapılan kapalı bir cerrahidir. Genel ya da epidural/spinal anestezi eşliğinde gerçekleştirilebilir. Bu işlem sırasında sıkışmaya neden olan kemik çıkıntıları traşlanabilir, eklem çevresi yarıkları ve oluşan kıkırdak hasarlarına müdahale edilebilir. Ameliyat sonrası iyileşme döneminin nispeten ağrısız ve hızlı geçtiği bir yöntemdir. Her ortopedi cerrahide olduğu gibi işlem sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon olmazsa olmazdır. Açık cerrahiye göre birçok riskten uzaklaşılır. Ameliyat sonrası güçlendirme ve fizik tedavi dönemi açık cerrahiye göre oldukça kısadır.

Yayın tarihi: 12.09.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.