Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KARACİĞER YETMEZLİĞİNİ ÖNLEYEN AŞI

Karaciğer Yetmezliğini Önleyen Aşı
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
03.03.2011 - 15:00 | Son Güncelleme:

Çocukluk döneminde yapılması gereken aşı, karaciğer sorunlarını önlüyor.

Hepatit A aşısı, çocuk sağlığı için büyük bir önlem paketi niteliğinde. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, çocuklara Hepatit A aşısı yapılmadığı takdirde, ilerde karaciğer yetmezliğine kadar varan rahatsızlıklara davetiye çıkarıldığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı'nın aşı listesine almadığı Hepatit A aşısı ile ilgili “Karaciğer yetmezliğini önleyebiliyor” açıklaması yapan Yakıncı, şunları aktardı:

“Özellikle küçük çocuklar ve ileri yaştaki kişiler ağır Hepatit A ile ilgili hastalık geçirdiğinde, karaciğer yetmezliği sorunu yaşayıp hayatlarını kaybetmektedirler. Çocuklarda aşı listesinde bulunmayan hepatit A aşısı, hastalığın geçirilmesiyle karaciğer nakillerine neden olan karaciğer yetmezliğinde büyük önem taşıyor. Bu anlamda hepatit A aşısının başta çocuklar olmak üzere herkese yapılması gerekiyor.

Bakanlığın programına alınmadığı için insanlarımızda 'bu aşı yapılmayabilir' yargısı oluşuyor. Ancak, hepatit A ve neden olduğu hastalıkları önlemek adına mutlaka bu aşının herkes tarafından yapılması gerekiyor.”

AA

Yayın tarihi: 03.03.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.