Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KANSERE KARŞI ‘KÖY TİPİ BESLENME’ ŞART

Kansere karşı ‘köy tipi beslenme’ şart
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
31.05.2016 - 14:58 | Son Güncelleme:

Prof. Dr. Coşkun Usta, kanser tedavisi gören kişilerin katkı maddesi içermeyen ve tamamen köyde üretilen ‘köy tipi’ denilen besinler tüketmesi gerektiğine dikkat çekti.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, kanserle mücadelede ilaçlar kadar yaşam tarzının da önemli olduğunu belirterek, "Kanser tedavisi gören hastaların 'köy tipi' dediğimiz, tamamen köyde üretilen, katkı maddeleri içermeyen, ilkel koşullarda yapılan besinlerle beslenmesi gerekiyor" dedi.

YENİ NESİL KANSER İLAÇLARI İLE DAHA BAŞARILI TEDAVİLER

Kanser ilaçları

Usta, yaptığı açıklamada, son yıllarda kanser tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen yeni grup ilaçların, vücudun savunma sisteminin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu dile getirdi.

Yeni grup ilaçların, hastanın savunma sistemini de uyararak kanseri tedavi ettiğini anlatan Usta, "Bu ilaçlara 'Elinde elma şekeri taşıyan ilaçlar' adını da verebiliriz. Çünkü yapısındaki şeker bileşikleri yüzünden vücuttaki savunma hücrelerini, kanser hücresiyle savaşmaya çağırmaktadır" diye konuştu.

Yeni tip ilaçlarla kanserli hastaların yaşam süresinin uzatıldığını ve daha başarılı tedaviler sağlandığını bildiren Usta, "Kanserle savaşmak yalnızca ilaçlarla olmaz. Doğru beslenerek savunma sistemimizi güçlendirmek gerekir. Kanserden uzak kalmak için de bol bol spor yapmalı, sağlıklı yiyecekler yemeliyiz" ifadelerini kullandı.

KATKI MADDESİ İÇERMEYEN BESİNLER TÜKETİLMELİ

Köy tipi beslenme

Usta, "Kanser tedavisi gören hastaların 'köy tipi' dediğimiz, tamamen köyde üretilen, katkı maddeleri içermeyen, ilkel koşullarda yapılan besinlerle beslenmesi gerekiyor. Vücudun savunma sistemini güçlendirmek için spor yapmak, dışarıdan gelen mikroplar, hastalıklar ve vücuttaki kanserojen gibi durumlarla savaşabilme yetisini sağlıyor" dedi.

Prof. Dr. Usta, yeni grup kanser ilaçlarının, eskilere göre yan etkilerinin daha az olduğunu ancak vücuttan daha geç atıldığını sözlerine ekledi.

AA

Yayın tarihi: 31.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

kesinlikle katiliyorum, dünya saglik örgütü de en iyi beslenmenin tabii yaglarla ve sebzelerle evde pisen tencere yemekleriyle oldugunu acikladi.