Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KANSER 13 YIL ÖNCEDEN TESPİT EDİLEBİLECEK!

Kanser 13 yıl önceden tespit edilebilecek!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
05.05.2015 - 10:30 | Son Güncelleme:

Yapılan bir araştırmaya göre en çok can alan hastalıklardan kanserin, 13 yıl öncesinde yakalanma riskinin belirlenebildiği ortaya çıktı...

Adının duyulması bile insani tedirgin eden kanser hastalığı için yapılan bir araştırma, insanların kansere yakalanıp yakalanmama riskinin 13 yıl öncesinden bilinebileceğini ortaya koydu. Harvard ve Northwestern Üniversiteleri’nin ortaklaşa yürüttüğü bir çalışmaya göre DNA yapısının sonunda bulunan ve DNA'yı koruyan telomerlerin kansere yakalanan insanlarda daha kısa olduğu ortaya çıktı. Telomer denilen yapı insanın yaşam süresini belirlemede önemli bir faktör. Bu çalışmaya göre genetik değişimler sayesinde kişilerin 13 yıl içerisinde kansere yakalanıp yakalanmayacağı anlaşılabiliyor.

İnsanın psikolojisini bozar

İnsanların 13 yıl öncesinden kanser olacağını öğrenmesinin kişilerin psikolojilerini olumsuz etkileyeceğini belirten Psikiyatr Ayhan Akcan, “Bu durumun travmatik bir özelliği var. Yani test pozitif çıksa önce şok dönemi, sonra reddetme dönemi, sonra da kabullenme dönemi. Kabullenme dönemi içerisinde olumsuz öfke patlamalarının olduğu dönem. Bu dönem risklidir. Kişi depresyona girebilir. Gelecekle ilgili plan yapmayıp intihara kadar giden kontrolsüz agresif durumlar olabilir. Hatta cinnet bile getirebilir. Çünkü ruhsal travmayı yok edemiyorsunuz. Bu anlamda sakıncası var. Tıbbi anlamda kullanılabilir. Ben böyle bir test yaptırmam” diye konuştu.

(DHA)

Yayın tarihi: 05.05.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.