Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KALP HASTALIĞI OLANLAR NELERE DİKKAT ETMELİ?

Kalp hastalığı olanlar nelere dikkat etmeli?
41 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Yavuz Beşoğul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr.
UZMANA SOR
 
 

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul, kalp hastalıklarıyla yaşamanın ve kalp sağlığını korumanın yollarını anlatıyor.

Koroner atardamar hastalığı tedavisi olmayan kronik bir hastalıktır. Koroner atardamar hastalığınız varsa yaşamınızın geri kalanında kalbinize iyi bakmanız oldukça önemlidir. Bu durum özellikle kalpteki kan alışını artırmak için yapılan işlemler veya ameliyat geçirmiş kişiler için geçerlidir. İşlemler koroner atardamar hastalıklarını iyileştirmez. Bu hastalığın ilerlemesini önlemek sizin elinizdedir.

KALP

KALP HASTALIĞI OLANLAR NELERE DİKKAT ETMELİ?

Öncelikle belirtilerin tanınması gerekir. Belirtiler sıklaşır ve ciddileşirse hemen hastaneye gidilmelidir. Dinlenme ve ilaç tedavileri 15 dakika içerisinde belirtilerinizi hafifletmezse acil yardım istenmelidir. Yardım almak için kesinlikle beklenmemelidir. İkinci olarak risk faktörlerinin azaltılması gerekir. Ne kadar fazla risk faktörünüz varsa, ileride kalp sorunları yaşama riskiniz o kadar atar.

İLAÇ KULLANIMINA DİKKAT EDİLMELİ

İlaçlarınızı düzenli alın. İlaçlar belirtilerin kontrol altına alınması ve kalbin daha etkili bir şekilde çalışması için kullanılır. İlaçları kullanırken doktorunuzun önerilerine tam olarak uyum sağlamalısınız. Doktorunuz veya kardiyoloğunuzla (belirtiler ortaya çıkmasa dahi) düzenli olarak görüşmelisiniz.

 kalp 

KALP HASTALIKLARI RİSKİ NASIL AZALTILIR?

Kalp hastalığınız varsa, yaşam tarzı değişiklikleri yapmak çok da kolay değildir. Sigarayı bırakmak, düzenli beslenmek ve stresi azaltma konuları fedakarlık ve disiplin ister. Yaşam tarzınızı değiştirmeyi ise önce sigarayı bırakarak başlayın. Çünkü sigara içenlerde kalp krizi riski, içmeyenlere oranla iki kat daha fazladır. Kolesterol ve doymuş yağ oranı düşük bir beslenme, kolesterolü düşürür ve kalp hastalıkları riskinizi azaltır. Yüksek kan basıncını kontrol altına almalısınız. Aktif olmalısınız, bahçe işleri ve yürüme gibi boş zaman aktiviteleri de kalp hastalıkları riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Yağ ve kolesterol oranı düşük olan ve kalp sağlığınız için faydalı bir beslenme uygulamalısınız. Fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız. Düzenli beslenerek ve egzersiz yaparak kilo verebilir, kalp hastalıkları riskinizi azaltabilirsiniz. Stresi ve öfkeyi kontrol altına almalısınız. Diyabet doğru bir şekilde kontrol altına alınmazsa kalp krizi ve ölümlere yol açan ciddi kalp hasarlarına neden olabilir. Bununla birlikte bu değişiklikleri yapabilmek için uzman bir diyetisyen veya doktordan destek alabilirsiniz.

Yayın tarihi: 16.03.2017
41 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Hamile kalmayı kolaşlaştırıcı ip uçlarıyeniDoç. Dr. Güliz Onat

Hamile kalmayı kolaşlaştırıcı ip uçları

Hamile kalmayı etkileyen en önemli faktörler yaş, cinsel birleşme sıklığı ve zamanlamasıdır.Devamı >
Yaz gelmeden forma girmek için evde yapılabilecek hareketleryeniBaturalp Beşer

Yaz gelmeden forma girmek için evde yapılabilecek hareketler

Kilo vermek için spor salonlarında uzun saatler ter dökmenize gerek yok.Devamı >
Stresli ergenlerCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Stresli ergenler

Stresin dozu arttıkça hayatı daha olumsuz etkilemeye başlar.Devamı >
Güneş Koç burcunda AstromatikAygül Aydın

Güneş Koç burcunda

Eğer mucizesiz kalırsanız, size kocaman yüreği ile ateşli hayaller içerisine sarılmış yepyeni umutlar verebilen insanı buldunuz demektir.Devamı >