Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KALİTELİ UYKU İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 12 ŞEY

Kaliteli uyku için dikkat edilmesi gereken 12 şey
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
13.01.2016 - 14:36 | Son Güncelleme:

Uyku sırasında salgılanan melatonin hormonu, vücudumuz için oldukça faydalı. İyi bir uykunun başlıca ölçüsü ise sabah dinç uyanmak ve zinde hissetmek. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece, kaliteli bir uyku için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

KALİTELİ BİR UYKU İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 12 ŞEY

1-YEMEK SAATİ

Solunumun ve kalp üstünde basınç oluşmasını azaltmak için yemeğinizi yatmadan en az 3 saat önce yiyin.

2-UYKU KALİTESİNİ BOZAN YİYECEKLER

Akşam yemeklerinde yenilen yağlı, kızartmalı ve baharatlı yiyecekler reflüye de yol açabildiklerinden uykuya dalmayı güçleştirip uyku kalitesini bozacaktır. Yağlı, kızartmalı ve baharatlı yemeklerden kaçının.

 patates 

3-ALKOL TÜKETİMİ

Yatmadan en az 4 saat önce alkol alımını kesin. Aşırı alkol solunumu baskılar ve uykuda solunum durmalarının sıklığını ve ağırlığını artırır. Alkol ve uyku ilaçları, kas gevşetici, anksiyete önleyici, ağrı kesici gibi ilaçlar, üst solunum yolu kaslarında gevşemeye yol açıp hava yolu tıkanmasına neden olabilirler.

4-SİGARA 

Sigaranın neden olduğu tahrişin, horlama ve apne ağırlığını arttırdığı düşünülür. Sigaranın bırakılması uykuda solunumun düzelmesinde çok yardımcıdır.

5-KAHVE-ÇİKOLATA-KOLA

Uyarıcı madde içeren kahve, kola, çikolata gibi gıdalardan özellikle saat 17:00’den sonra uzak durun. Sadece uykulu hissettiğinizde yatağa gidin.

 uyumak 

6-YATIŞ POZİSYONU

Sırt üstü yatma boyun ve boğazdaki yumuşak dokuların arkaya doğru kaymasına ve bunun sonucu olarak hava yolunun daralmasına ya da tam tıkanmasına yol açar. Sırta yerleştirilecek yastıkçıklar ya da pijamanın arkasına dikilecek bir cebe yerleştirilen tenis topu hastanın sırt üstü yatmasını engelleyebilir.

7-KLİMA KULLANIMI

Sıcağa hassas kişilerin genel kanının aksine yatak odalarında dikkatli kullanılan klimalar uyku kalitesini artırır ve hastalıklara yol açmaz. Ancak filtrelerin sık temizlenmesi veya değiştirilmesi ve nem oranının çok düşürülmemesine dikkat edilmelidir.

8-KİTAP OKUMA

Kitap okumak, gevşeme sağlayacağı için uykunun gelmesine yardımcı olur.

9-RAHAT YATAK VE YASTIK

Özellikle yaşlılar eklem problemleri olanlar, artrozu bulunanlar kalp ve akciğer hastalığı olanların vücuda destek sağlayan rahat yatak ve yastıklarla yatmaları uyku kalitesini artırır. Kemik, kas ve eklem hastalığı olanların ortopedik yatak ve yastık kullanması gerekir.

 uyku 

10-PAMUKLU KUMAŞ

Pamuklu kumaş hava akımına izin verdiği için çarşaf, nevresim kılıfı ve yastık kılıflarınız pamuklu olsun.

11-YATMADAN ÖNCE DUŞ

Yatmadan 1 saat kadar önce duş alabilirsiniz.

12-SÜT

Yatmadan önce bir bardak süt içmek fayda sağlayacaktır.

DHA

Yayın tarihi: 13.01.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.