Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KADINLARI VURAN HASTALIK “FİBROMİYALJİ”

Kadınları vuran hastalık “fibromiyalji”
903 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Nurettin Lüleci’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Algoloji ve Ağrı Uzmanı Prof. Dr.
UZMANA SOR
 
 

07.04.2015 - 14:00 | Son Güncelleme:

Fibromiyalji nedir, nasıl tedavi edilir? Şiddetli kas ağrılarının yoğunlukta olduğu bu hastalığın detaylarını konunun uzmanından öğrenelim.

“Fibromiyalji”, ağrı ve yorgunluk şikayetlerinin eşlik ettiği kronik bir hastalıktır.

Fibromiyalji belirtileri

Günlük yaşam kalitesini ciddi olarak bozan bu rahatsızlık, daha çok genç ve orta yaştaki kadınlarda görülür. Tıbbi anlamda nedeni henüz tam olarak ortaya konamamış olan fibromiyaljinin tedavisi de o denli zor bir rahatsızlıktır. Halk arasında “adale romatizması” tabiri bu hastalık için de kullanılır.

Fibromiyalji hastalarının ağrıları daha çok omuz ve kalça bölgelerinde yoğunlaşır. Bu hastaların % 30’unda depresyon belirtileri söz konusudur. Bu kişiler, her taraflarının ağrıdığından, bir türlü dinlenemediklerinden ve uykularının düzensiz olmasından yakınırlar. Fibromiyalji hastalarında baş ağrıları da sık görülür, normalde ağrı oluşturmayan bazı uyaranlar (soğuk, üzüntü vb.) bu hastalarda ağrıyı tetikler.

Fibromiyalji tedavisi

Bu hastalıkta ilaçlar pek fayda sağlamaz. Ozon tedavisi, kuru iğne, wet cupping (hacamat) fizyoterapi tedavide kullanılan yöntemlerdendir. Bunların yanında, stresten uzak durmak, hareketsiz kalmamak, geç vakit yemek yememek, fazla çay ve kahve içmemek önerilenler arasında yer alır.

Bu hastaların eşlerine de önemli sorumluluklar düşer. Eşleri fibromiyalji hastalarını hoş tutmalı, onlara anlayışlı davranarak tedaviye yardımcı olmalıdır. Yoksa sürekli mutsuz, yorgun ve bezginlik hali herkese zarar verir.

Algoloji ve Ağrı Uzmanı
Prof. Dr. Nurettin Lüleci

Yayın tarihi: 07.04.2015
903 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.