Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KADINLARDA AYAK ÖLÇÜSÜ NEDEN DEĞİŞİR?

Kadınlarda ayak ölçüsü neden değişir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
05.10.2015 - 12:34 | Son Güncelleme:

Kemik gelişimi 15 yaşına kadar tamamlanan ayak ölçüleri erkeklerde sabit kalırken kadınların ayakkabı numarası 2 numara daha büyüyebiliyor.

Ayak sağlığı uzmanı Mehmet Çırak, kemik büyümesi değil, uzama, genişlemenin söz konusu olduğunu, yapacak bir şeyin olmadığını ve yeni ölçülere göre ayakkabı seçimi yapılması gerektiğini belirtti. Türkiye'de ayak sağlığı bilincinin henüz yeterince gelişmediğini belirten Mehmet Çırak, kadınların ayak şikayetleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 Normal şartlarda ayak kemikleri gelişimi 15 yaşının sonuna kadar tamamlanır, erkeklerde ayak ölçülerinde değişim olmaz ancak kadınların ayak ölçüleri değişebilir.

kadın ayakkabı
 

Ayakkabı numarası 37 olan bir kadının daha sonra 39 numara ayakkabı giyebileceğine dikkati çeken Çırak, 2 numaraya varan büyümenin kadınların yaşamındaki 2 dönemdeki değişimden kaynaklandığını söyledi:

 İLK BÜYÜME HAMİLELİKTE

Kadınların ayakkabı numarasındaki değişime kemiklerin büyümesinin değil ayak boyutunun uzaması, genişlemesi neden oluyor. Bu uzamaya ilk olarak hamilelik döneminde rastlanıyor. Hamilelik sonrasında bazı hormonlar eklemlerdeki sert doku olan ligamentleri ve kasları gevşetiyor. Bu dönemde alınan kilolarla birlikte ayakta yayılma olabilir.

HAMİLELİKTE AYAKKABI SEÇİMİNİN PÜF NOKTALARI İÇİN TIKLAYIN!

İKİNCİ BÜYÜME MENAPOZ SONRASI

Ayakkabı numarasındaki ikinci değişimin ise ""postemenopoz"" adı verilen menopoz sonrasında yaşanıyor. Bu dönemde de kaslardaki tonisite eksikliği ve kemiklerdeki demineralizasyona bağlı olarak ayaklarda yayılma olabilir.

ENGELLEMEK MÜMKÜN DEĞİL

Ayaklardaki yayılma ve uzamayı, ayakkabı numarasındaki artışı engellemek mümkün değil. Yapacak bir şey yok, yeni ölçülere göre ayakkabı seçimi yapılmalı.

 kadın ayakkabı 

KADINLAR İÇİN DOĞRU AYAKKABININ İPUÇLARI

Kadınların yaşadığı diğer ayak sorunların ise erken nasırlaşma, aşil tendonunun kısalması, topuk dikeni, diz ağrısı, bel fıtığı olabilir. Bunlardan bazılarının yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanabiliyor.

DOĞRU TOPUK YÜKSEKLİĞİ 2 SANTİM

Doğru ayakkabı ise 2 santim topuk yüksekliğine sahip olması gerekir. Fizyolojik bir ayakkabının topuk yüksekliği 2 santim olmalı. Topuk etrafı sert, bilekleri tutan ayakkabılar tercih edilmeli. Spor ayakkabılar da buna uymalı, klasik ayakkabılar da. Babet gibi ayakkabılar ayağımızı tutmazsa belimize kadar olan kas grubu gerginleşir. Bu da bel problemine, topuk dikenine, diz ağrısına, bel fıtığına neden olabilir.

Yüksekliği 4-5 santimin üstündeki topuklu ayakkabılar kadınlarda estetik bir görünüm sağlar ancak sağlık açısından zararlı olabilir. Yüksek topuklu ayakkabılarda ön taraftaki yağ dokusu eziliyor bu da erken nasırlaşma, aşil tendonunun kısalmasıyla sonuçlanabiliyor.

Erkeklerin ayakkabı ölçüleri ve seçimi konusunda "daha şanslı" olduğunu savunan Çırak, "Erkeklerin ayakkabı seçiminde fantezi daha az, bu yüzden de daha az sorun yaşıyorlar" dedi.

ÇOCUKLAR İÇİN SAĞLIKLI AYAKKABI SEÇİMİ İÇİN TIKLAYIN!

AA

Yayın tarihi: 05.10.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.