Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KADIN PREZERVATİFİNİ HİÇ DENEDİNİZ Mİ?

Kadın prezervatifini hiç denediniz mi?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.04.2014 - 00:00 | Son Güncelleme:

Artıları ve eksileri ile kadın prezervatifi hakkında merak ettiğiniz her şey!

Female condom adıyla kullanıma sunulan kadın prezervatifi, ilk kez Danimarkalı bir doktor olan Lasse Hessel tarafından bulundu. Erkek prezervatifi kadar kullanımı sık olmasa da kadın prezervatifi, aynen erkeklerde olduğu gibi hem gebelikten hem de sifiliz, gonore (bel soğukluğu), AIDS gibi cinsel yolla  bulaşan hastalıklardan korunmak için çıkarıldı. Jinekolog Gurur Polat, kadın prezervatifi hakkında merak edilenleri açıkladı.

Yapı olarak iki katlanabilir yumuşak halka arasındaki boruya benzer bir yapıdadır. Fakat bu borunun bir ucu kapalıdır. Birleşmeden önce, kapalı olan ucu vajenin derinine, rahim ağzına doğru parmakla itilerek yerleştirilir. Açık olan uç dışarıda kalacaktır.

Önceleri yumuşak poliüretandan yapılmakta iken, daha sonraları nitril kauçuktan üretilenleri (Reality, Femidom, Dominique, Femy, Myfemy, Protectiv, Care) yakın zamanda ise doğal lateksten (Reddy, V Amour, L'amour, VA WOW Feminine condom, Sutra) imal edilenleri kullanıma sunulmuştur. Latex erkek prezervatiflerinin de yapıldığı malzemedir.

Gebelikten koruma oranı

1989-1990 yıllarında yayınlanan bazı erken dönem testleri, gebelikten korunma açısından erkek prezervatifine nazaran daha üstün olduğunu bildirse de gerçek yaşamda sürdürülen test sonuçlarına göre daha az gebelikten koruma etkisi olduğu görülmüştür. Bu durum muhtemelen çiftlerin kadın prezervatifini yanlış kullanmasından kaynaklanmaktadır. Zira 1 yıl süresince doğru kullananlarda sadece %5 istenmeyen gebelik oluşurken, yanlış kullanımda bu oran %21'e kadar yükselmektedir. Erkek prezervatifinde ise, özentisiz kullanımda %15, kuralına uygun kullanımda %2 istenmeyen gebelik oranına rastlanmaktadır.

Tekrarlayan bir kullanım olacaksa kondomun her kullanıştan önce kayganlaştırıcı ile yeniden kaplanması gerekecektir. Bu açıdan su bazlı kayganlaştırıcılar tercih edilmektedir. Zira yağ bazlı olanların temizliği daha zor olmakta, lateks yapıya da zarar verebilmektedir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucudur

Bu alandaki etkinliğinin de gebelikten korunmadakine benzer olması beklenir. Yani erkek kondomlarının üstünlüğü beklenen sonuçtur. Fakat Herpes (uçuk virusu) veya HPV (siğil virusu) gibi deriden deriye bulaşan bazı hastalıklarda kadın kondomlarının üstün olduğu görülmüştür. Muhtemelen kadın dış genital bölgesinde örtülen alanın daha büyük olması, böyle bir avantaja yol açmaktadır.

Dünyadaki kullanımı

Gelişmiş ülkelerdeki kadın prezervatifi kullanımı hayal kırıklığı yaratmıştır. Gelişmekte olan ülkelerdeki kullanım ise nispeten daha yüksektir. Muhtemelen kadına göre dizayn edilmiş bu materyalin kullanımını öğrenmek biraz daha zor. Ayrıca erkek tipine göre 2-3 kat daha pahalıdır. Bazı kullanıcılar meydana gelen sesten, bazıları ise kondomun dışarıda kalan halkasından şikayetçi olmuşlardır.

Yayın tarihi: 16.04.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (35)

bence spiraldan farkı yok. yurtdışındaki bayan arkadaşım kullandı. ben korunmak için kullanmayı denerken kendisinin kullandığını bende o an öğrendim. erkeklerin kullandıklarından farklı. varlığından haberdar bile olmuyoruz.

07.06.2011 11:47:41 cem Yılmaz

bir keresinden partnerim kullanmıştı ama ben rahatsız olmuştum ilişki esnasında hissediyodum..

prezervatif kullanmayı ilkokuldan itibaren çocuklarımıza öğretmeliyiz.arabalarda bulunması gereken malzemeler arasına prezervatifi de eklemeliyiz.ve bedava dağıtmalıyız.

06.05.2011 05:57:46 ramazan taç

umarım senin kızın bu önerini uygular

01.08.2011 00:57:50 gülşah koç

cok güzel söyledınız GÜLŞAH HN

35 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER