Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

JİNEKOLOJİK MUAYENEDEN ÇEKİNMEYİN

Jinekolojik Muayeneden Çekinmeyin
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Yapılan bir araştırma, kadınların jinekolojik muayeneden utandıklarını ortaya koydu.

Yapılan bir araştırma ile eğitim seviyesi yükseldikçe, kadınların jinekolojik muayeneye gitme oranının arttığı belirlendi. Bu araştırma ile kadınların utandıkları için sağlık kuruluşlarından yeterince yararlanamadığı ortaya çıktı.

Prof. Dr. Ahsen Şirin, jinekolojik muayeneyi yapacak kişinin iletişim tekniklerini de iyi bilmesi gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Şirin, muayene öncesi ve sırasında hastanın rahatlamasının sağlanması gerektiğini belirtti.

Araştırmaya Göre;

EÜ Tıp Fakültesi’ne başvuran 100 kadın üzerinde yapılan araştırma hakkında bilgi veren Prof. Dr. Şirin, araştırmaya katılan kadınların yüzde 41’inin ilkokul, yüzde 22’sinin lise, yüzde 25’inin ise üniversite mezunu olduğunu söyledi. Lise ve üniversite mezunu kadınların jinekolojik kontrole gitme oranının yüzde 47 olduğunu vurgulayan Şirin, “Eğitim seviyesi yükseldikçe, kadınların jinekolojik muayeneye gitme oranı artıyor” dedi.

Şirin, kadınların yüzde 33’ünün hayatında 10’dan fazla, yüzde 31’inin ise 1-3 kez jinekolojik muayene olduğunu kaydetti. Kadınların yüzde 41’inin hem cinsleri doktora muayene olmak istediğini ifade eden Şirin, kadınların yüzde 29’unun daha önceki muayenelerinde çok utandıklarını, yüzde 23’ünün ise kaygı duyduklarını ifade etti. 

Yayın tarihi: 09.02.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Selülitlere son!yeniEgzersizin 50 tonuBaturalp Beşer

Selülitlere son!

Bu egzersizlerle selülitlerinize veda edebilirsiniz.Devamı >
Dolgu enjeksiyonu nerelerde kullanılır?yeniİnsan HeykeltraşıGüncel Öztürk

Dolgu enjeksiyonu nerelerde kullanılır?

Estetik ameliyat olmadan da cildin daha genç bir görünüme kavuşması mümkün.Devamı >
Bir yastıkta kocamakCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Bir yastıkta kocamak

En ufak tartışmada yataktan giden kişilerden misiniz yoksa yaşanan tüm zorluklara, kavgalara rağmen yatakta kalıp beraber uyumaya çalışanlardan mı? Devamı >