Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ISLAK MAYO İLE OTURMAK ZARARLI MI?

Islak mayo ile oturmak zararlı mı?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
13.08.2014 - 13:00 | Son Güncelleme:

Yaz aylarının içerisinde bulunduğumuz şu günlerde merak edilen bu sorunun yanıtı...

Yaz aylarında olduğumuz şu günlerde “Uzun süre ıslak mayo ile oturmak zararlı mı?” sorusu akılları kurcalıyor. Merak edilen bu sorunun yanıtını sizler için uzmanından öğrendik.

Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Oğuzhan Gündüz, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Vücudumuzda gripten kansere kadar hastalıkların oluşmasında, iyileşmesinde ya da ilerlemesinde en önemli nokta bağışıklık sistemidir. İlk uyarıyı bağışıklık sistemi hücreleri verir ve vücudu alarma geçirir. Özellikle hastalıklarla savaşan hücrelerin çoğunluğu, dolaşım sistemimizde yani damarlarımızda mevcuttur ve mikropların bulunduğu yere hücum etmek üzere hazırda beklerler. Bu noktada dolaşım sistemimizin iyi çalışmasını soğukla temas engeller ve kan akımını da azaltır.”

“Denize ya da havuza yedek mayo ile gidilmeli”

“Havuz ve deniz sıcaklığı nedeniyle vücut yüzeyinde kan akımı azalır ve savunma sistemimiz zayıflar. Bu da bizi enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirir. Üstüne bir de nemli hava, mevcut mikropların yerleşmesi için uygun ortam oluşturur. Bu nedenle ıslak mayo ya da bikini ile uzun süre oturmak sakıncalıdır. Denize ya da havuza her zaman yedek mayoyla gidilmeli, sudan çıktıktan sonra ıslak olanlar kuru kıyafetlerle değiştirilmelidir.”

Yayın tarihi: 13.08.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.