Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

İMPLANT TEDAVİSİ NEDİR?

DİŞ İMPLANTININ UYGULANMA YÖNTEMİNİ DİŞ HEKİMİNİZE BIRAKIN!

İmplant tedavisi nedir?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

İmplant tedavisi, cerrahi bir işlem olduğu için hastaları ürkütse de aslında ağrısız bir tedavidir. İşlem sırasında tıpkı diş çekimi ya da dolgu tedavisinde olduğu gibi lokal anestezi uygulanır ve hasta acı çekmez.

İmplant, çene kemiğine yerleştirilen titanyumdan yapılmış malzemelerdir. Diş eksikliği olan bölgelere uygulanmaktadır. İmplant tedavisi, cerrahi bir işlemdir. Cerrahi kelimesi hastaları biraz ürkütebilir çünkü insan beyninde kan, dikiş ve acı hislerini uyandırmaktadır. Ancak bugün diş dolgusu dahi ağrılı bir şekilde yapılmazken, implant tedavisinin ağrılı olması düşünülemez.

Diş çekiminde ya da dolgu-kanal tedavisinde lokal anestezi ile yani iğne ile uyuşturma işlemi nasıl yapılıyorsa, implant tedavisi sırasındanda aynı anestezi uygulanmaktadır.

İMPLANT TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Diş implantı nedir

Dişhekiminin tercihine göre dikişli veya dikişsiz implant tedavisi uygulanabilir. Dikişsiz implant tedavisinde post-operatif dönem dediğimiz işlem sonrası süreçte hastada ağrı kesici kullanma ihtiyacı daha azdır ayrıca kanama hemen hemen hiç görülmez. Tabii burada cerrahi tekniğin ne olacağına hekim, hastanın çene kemiğini anatomik olarak değerlendirmesinden sonra karar verir.

Lokal anestezi altında dakikalar içinde yerleştirilen implant tedavisinden sonra hastaya enfeksiyon yani iltihap oluşmaması için gerekli ilaçlar diş hekimi tarafından verilir. Ortalama 1 hafta sonra cerrahi bölge kontrol edilir ve implant kaynaşma süresi beklenir.

İMPLANT FİYATLARI NEYE GÖRE DEĞİŞİR?

İmplant tedavisi nedir

Modern anlamda implant tedavisinin uygulanması, 1990'lı yıllardan itibaren hız kazanmıştır. Tabi burada implant tedavisindeki tedavi yöntemler nasıl gelişiyor ve değişiyorsa, implant üretim teknolojisi de gelişmektedir. Eskiden birkaç çeşit implant şekli varken bugün binlerce implant firması ve yüzlerce implant modeli mevcut. Gelelim implant fiyatlarına..

Bugün herhangi bir ticari sektörü düşünün. Giyim, kozmetik, otomobil ya da teknoloji. Hiçbir ticari alan tek elden hizmet vermiyor. İmplant firmalarını da bu şekilde düşünebilirsiniz. Örneğin sizce "ben bir araba almak istiyorum fiyatı nedir?"sorusunun tek bir cevabı olabilir mi? Tabii ki hayır. Diyeceksiniz ki bu sağlık. Evet haklısınız da. Bugün kalbinize stent takıldığı zaman bile doktorlar size seçenek sunmaktadır. Diş hekimlerinin kullandığı implantlar da standart değildir. Üretim malzemesi genellikle titanyum olsa da yüzeyi, şekli, kemiğe bağlanma kapasitesi, kemiğe kaynaşma süresinin hızlı olması gibi modifikasyonlar ve firmanın ar-ge çalışmalarının ne derecede olduğu da fiyat politikasını etkileyen birinci faktördür.

İmplant tedavisi fiyatı

İkinci faktör çok genel bir tabir ile "diş hekiminizin el emeği" olduğunu unutmamak lazım. Aslında bu kısa kelime diş hekiminin bilgisi, tecrübesi, eğitimi, tedaviye olan yaklaşımı ve katkısı gibi teknik bir çok altyapıyı barındırmaktadır.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı asla standart bir implant fiyatlaması ile karşılaşmak neredeyse imkansız. Burada hastalara düşen görev diş hekimine inanması, güvenmesi, bilgi edinmesi ve kafasında inandığı hekimlerden tedavi talep etmesi olacaktır.

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Cinselliğin düşmanlarıyeniCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!yeniEğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >