Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İKİNCİ GÖBEK DELİĞİ NEDEN OLUŞUR?

İkinci göbek deliği neden oluşur?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Obezite ameliyatı sonrası bambaşka bir görünümle hayranlarının karşısına çıkan bir dolu ünlümüz var. Ancak bazılarında oluşan ikinci göbek deliği görünümü de akıllarda soru işareti bıraktı. Sizler için bunun sebebini Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bahadır Ege’ye sorduk.

Obezite cerrahisi sonrası gelişen ve ikinci göbek deliği olarak tanımlanan durum aslında ameliyata bağlı skar (nedbe, iyileşme) dokusudur.

Aslında sadece obezite cerrahisi sonrası değil tüm cerrahi girişimler sonrası gelişebilecek yara yeri enfeksiyonları, kaçağa bağlı deri açıklıkları ve kötü iyileşmeler sonrası bu tip yara izler kalabilir.

İKİNCİ GÖBEK DELİĞİ HERKESTE OLUŞUR MU?

Obezite cerrahisinin ardından yara iyileşmesinde yaşanan bu sorunlar, cilt altı dokusunda yoğun fibrozise yol açarak cildin karın duvarına doğru çökmesine yol açabilir. Bunun sonucunda da göbek deliğine benzeyen ve estetik açıdan kötü bir görünüme neden olan yara izleri gelişebilir. Bu her cerrahi tedavi sonrası yaşanan bir durum değildir. Kişiye göre değişiklik gösterir. Kişinin cildinin kalitesi, genel sağlık durumu, sigara ve alkol kullanımı, beslenme ve yaşam şekline göre değişir. Ama yaş, kalıtımsal özellikler, hatta cinsiyet ve etnik köken bile cildin iyileşmesi üzerinde etkilidir. Eğer sigara kullanılıyorsa operasyondan en az bir hafta önce sigara kullanılmamalı. Cerrahın iyileşme süreci için verdiği önerilere uyulmalı. Bol su içilip, sağlıklı beslenilmeli. Tam iyileşme sağlanmadan fiziksel kuvvet gerektiren ağır aktivitelerden uzak durulmalıdır.”

İKİNCİ GÖBEK DELİĞİ YOK EDİLEBİLİR Mİ?

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bahadır Ege “Hastalar açısından can sıkıcı olan bu durum ameliyatın yapılma nedeninin veya bu duruma yol açan enfeksiyon ya da organ fistüllerinin iyileşmesinin ardından düzeltilebilir. Bu durumda yara yerinin tam olarak iyileşmesi çok önemlidir. Çünkü tam iyileşme olmadan yapılacak estetik cerrahi düzeltme operasyonları durumu daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle hastanın durumunda tam düzelme sağlandığından emin olunduktan sonra basit estetik cerrahi girişimler ile yara izleri düzeltilebilir.”
 

Yayın tarihi: 30.09.2016
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Bir yastıkta kocamakyeniCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Bir yastıkta kocamak

En ufak tartışmada yataktan giden kişilerden misiniz yoksa yaşanan tüm zorluklara, kavgalara rağmen yatakta kalıp beraber uyumaya çalışanlardan mı? Devamı >
Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?

Mavi yumurta nedir? Mavi yumurtanın diğer yumurtalardan farkı nedir? Mavi yumurtanın faydaları nelerdir?Devamı >
Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?

Sivilceleri sıkmak ve kaşımak cilde kalıcı hasar verir. Sivilce oluşumunu önlemek için tüketilen besinleri de gözden geçirmek gerekir. Çikolata, dondurma, şekerleme gibi yiyicekler sivilce oluşumunu hızlandırır.Devamı >
Doğum kilolarını böyle verin!Sağlam Kafa Sağlam VücutAyfer Sağlam

Doğum kilolarını böyle verin!

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen anneler, çocuğu ile spor yapmak isteyen anneler ‘Puset egzersizleri’ tam sizin için.Devamı >