Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İDRAR KAÇIRMANIN İLGİNÇ NEDENLERİ

İdrar Kaçırmanın İlginç Nedenleri
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
04.01.2011 - 16:00 | Son Güncelleme:

Kadınlarda sık görülen idrar kaçırmanın birbirinden farklı ve ilginç nedenleri var.

Yaş ilerledikçe kadınlarda sık görülmeye başlayan idrar kaçırmanın birbirinden farklı ve ilginç nedenleri var. Aşırı şişmanlık bunlardan yalnızca biri…

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, karın içi basıncın artmasının idrar kaçırma probleminde önemli bir etken olduğunu, aşırı şişmanlığın yanı sıra gebelik, kronik öksürük ve kabızlığın bu soruna yol açtığını bildiriyor.

İtil, yapılan araştırmalarda kadınların yüzde 15-17’sinde idrar kaçırma sorununa denk geldiklerini söylerken bu oranın gençlerde yüzde 20-30, orta yaşlılarda yüzde 30-40, yaşlılarda ise yüzde 40-50 civarında olduğuna dikkat çekiyor.

Az sayıda da olsa kadınlarda idrar kaçırmanın beyin veya omurilik tümörü, multiple skleroz (MS), bel fıtığı, şeker hastalığına bağlı sinir hasarı, idrar kesesi ve vajina arası delikler, parkinson hastalığı, beyin travması gibi ciddi hastalıkların da belirtisi olabileceği aktarılan bilgiler arasında.

Aşırı Şişmanlığın İdrar Kaçırmaya Etkisi

Karın içi basıncın artması idrar kaçırma probleminde önemli bir etken olduğunu söyleyen İtil, aşırı şişmanlığın yanı sıra gebelik, kronik öksürük ve kronik kabızlığın da idrar kaçırmaya neden olduğunu vurguluyor.

İdrar kaçırma sorunu incelenirken sorgulanması gerekenler ise şöyle:

• İdrar kaçırmanın tipi
Doğum sayısı
• Geçirilmiş ameliyatlar
• Hastalıklar
• Kullanılan ilaçlar gibi pek çok unsur.

Tedavisi Mümkün

Karın içi basıncın artmasına neden olan gülme, öksürme, ağır kaldırma, ıkınma ile ortaya çıkan idrar kaçırmaya ise pelvik organ sarkmalarının neden olabileceğine işaret eden Prof. Dr. İtil, “Bu tip idrar kaçırma sorunu pelvik taban kaslarının egzersizi veya cerrahi yöntemle tedavi edilebiliyor.

Tüm dünyada yaklaşık 1 milyon kişide uygulanan ve birçok cerrah tarafından altın standart yöntem olarak kabul gören 'Tension free vaginal tape' denilen cerrahi yöntem, lokal anesteziyle yapılıyor ve yüzde 95 başarı elde ediliyor.

AA

Yayın tarihi: 04.01.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

İtiraf ediyorum benim de gülerken başıma gelmişti:)

04.01.2011 16:51:44 Berk'in annesi

ahahaaa;benim ilk dün ikinci kez de demin öksürünce olu;2 gündür eşofman değiştiriyorum:)Sadece 4 aylık hamileyim ama karnım feci şişti(benim fazla kilolara eklenince...)