Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HORLAMA PROBLEMİNE KİŞİYE ÖZEL ÇÖZÜM

Horlama problemine kişiye özel çözüm
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
26.07.2017 - 13:22 | Son Güncelleme:

Birçok insan günümüzde farklı nedenlerle horlama problemi yaşıyor. Bazen önemsenmese de horlama problemi ile birlikte süregelen en önemli sıkıntılardan biri de; çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen uyku apnesi. Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Hakan Dönmez kişiye özel hazırlanan horlama aparatları ile bu soruna kısa zamanda çözüm bulduklarını söylüyor.

Uyku apnesi (uyurken tıkanma, geçici olarak nefes alamama) ve horlama tedavisi için birçok yöntem kullanılıyor. Çeşitli cerrahi yöntemlerin dışında en basit ve kolay uygulanacak yöntemlerden birinin ağız içinde kullanılan, dişlik tabir edilen aparatlardır. Diş hekiminin kişiye özel hazırladığı, gece yatmadan önce ağız içine takılan aparatlar ile alt çenenin öne alınmasının sağlanır ve böylece dil kökü öne gelerek hava yolu açılır. Aparatların her gece düzenli bir şekilde kullanılması halinde, alt çenenin bir miktar öne getirilmesiyle, hava yolu genişlemesi de sağlanır.

UYKU APNESİ VE HORLAMA APARATININ FAYDALARI NELERDİR?

Horlama protezi kişinin ağız ve diş yapısına özel olarak, takıp çıkarılabilecek şekilde yapılmaktadır. Hastanın gece yattığında düzenli bir uyku uyumasını sağlar, tıkanmayı ortadan kaldırır ve rahatlatır. Bu takılan aparata horlama protezi adı da verilir. Hastalık erken teşhis edilmiş ise diğer yöntemlere göre daha avantajlıdır. Kullanımı ve taşıması kolaydır, kullanıldığı andan itibaren horlamada azalma görülür, cerrahi müdahale gerektirmez ve ameliyata göre daha az zahmetli ve daha ucuz bir yöntemdir. Sadece gece yatarken takılmaktadır.

UYKU APNESİ VE HORLAMANIN NEDENLERİ NELERDİR?

Horlama ve uyku apnesi hastalığı birçok nedenden kaynaklanabilir. Genel olarak burundaki problemlerden, bademcik probleminden, kişinin kilolu olmasından, damak, küçük dil veya dil kökündeki problemlerden kaynaklanabilir.

HORLAMA VE UYKU APNESİ HASTALIĞININ FARKLI TEDAVİ YÖNTEMLERİ VAR MI?

Horlama ve uyku apnesi hastalığının tedavisi için öncelikle detaylı bir muayene ve analiz gerekir. Tanı konulduktan sonra hastalığın derecelerine göre ilk önce dişlik tabir edilen diş hekiminin vereceği aparat ile tedavi denenebilir. Horlama aparatı takmayan ve ameliyat olması tehlikeli olan hastalara ise uyku sırasında takacakları bir maske verilmekte ve gece boyunca takılması istenmektedir. Bu maske boğaza basınçlı hava vererek hastanın uyumasını kolaylaştırsa da, genellikle hastalar bu maskeyi takmayı konforlu bulmazlar ve takmak istemezler. Daha ileri safhalarda ise çok çeşitli cerrahi müdahaleler yapılmaktadır. Uyku apnesi ve horlama problemi olan kişiler, maske takmak istemezler ve ameliyat olmak istemezlerse, horlama aparatı yapan diş hekimlerine başvurup, kendilerine özel aparatlarını ürettirebilirler.

Yayın tarihi: 26.07.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Degerli hoca Sn .Dönmez bu cene cerrahi ameliyatini ara$tirsin ,son yillarcada cok yaplan horlamagi bitiren bir cerrahi cene normalde nadir alt ve üst ayni hizadadir, ,alt cene önde ise estetik bi sorundur,normal cene üst cene ,alt cene üzerine kapanir, bu cerrahide ceneyi tutan baglar korrekte edilir,hava pasajlari acilir, sirtüstü durumda dahi horlama biter,lazeré gerek kalmaksizin girtlakdaki titre$im biter, lazer o dokuda tehlikeli.Saygilar.Sigara ,alkol ,kilo horlama sebebidir ve polipler.

30.07.2017 22:45:08 Leyla Artukoglu

Horlama ve uykuda gecici soluk durmasi olan uyku apnesinin uyku laborunda tesbitinden sonra cene cerrahisi asma baglardan ceneyi bir miktar öne aliyor, bu bi cene ameliyati cerrahi 1giri$im neticesinde hava pasajlari aciliyor. Ba$ka hicbir caresi yok , veya yan odada da yatmak..Te$ekkürler apne uyku kalitesini bozar, hipertansiyon varsa tehlikeli, kilo verin apne P azalacakdir agiz ici atel cogu zaman faydasiz , maskeyi klastrofobikler ve erkekler tamamen unutsun! Saygilar.

30.07.2017 22:41:37 Leyla Artukoglu