Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HIV VİRÜSÜ ARTIK ANNEDEN BEBEĞE GEÇEMEYECEK!

HIV virüsü artık anneden bebeğe geçemeyecek!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
04.03.2016 - 09:48 | Son Güncelleme:

Çoğu zaman emzirme ya da doğum sırasında HIV virüsü anneden bebeğe geçebiliyor. Fakat Küba'nın geliştirdiği bir ilaç sayesinde HIV virüsü artık anneden bebeğe kolay kolay geçemeyecek.

Her yıl 1 milyon 400 bin HIV virüslü kadın anne oluyor. Bazı durumlarda bebeğe doğum ya da emzirme sırasında virüsün geçme riski yüzde 45'e kadar çıkabiliyor.

Ancak Küba'nın geliştirdiği ilaçla virüsün bulaşma riski oranı yüzde 1'in altına indi. Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Margaret Chan'a göre bu tıp alanındaki en büyük gelişmelerden biri. AIDS' taşımayan bir nesil için de atılmış en önemli adım. Küba'nın benzer şekilde frengi virüsünün bebeklere geçişini de engellediği belirtiliyor.

HIV NEDİR?

HIV (Human Immmunodeficiency Virus), Türkçe’de "İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü" olarak adlandırılır. HIV virüsü, bağışıklık sisteminin zayıflamasına, vücudun kolaylıkla mücadele edebileceği hastalıklara karşı bedenin savunmasız hale gelmesine neden olur. HIV virüsü, cinsel ilişki, organ nakilleri ve direkt kan teması yoluyla bulaşır.

HIV/AIDS'İN PSİKOLOJİK BOYUTLARI

Yayın tarihi: 04.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.