Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HER 3 YETİŞKİNDEN 1’İ ÇIPLAK UYUYOR!

Her 3 yetişkinden 1’i çıplak uyuyor!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
26.11.2014 - 17:30 | Son Güncelleme:

Çıplak uyumanın sağlığa faydalarını biliyor musunuz?

ABD Ulusal Uyku Vakfı’nın yaptığı bir araştırmada, çıplak uyumanın bilinmeyen faydaları tespit edildi. Araştırmaya göre bu şekilde uyumanın diyabet riskini azalttığı saptandı.

ABD ’de bulunan Ulusal Uyku Vakfı’nda yapılan bir araştırmada, çıplak uyumanın sağlığa birçok faydası olduğu ortaya çıktı. Araştırmalarını uluslararası yürüten uzmanlar, çıplak uyumanın kalori yakmak, daha iyi uyumak ve diyabet riskini azaltmak gibi avantajları olduğu bulgusuna ulaştı.

Daha dinlenmiş uyanıyorlar

Daily Mail’in haberine göre, çıplak uykunun ardından kişilerin daha dinlenmiş uyandığını belirten bilim insanları, her üç yetişkinden birinin çıplak uyuduğunu ifade etti. Uyku esnasında vücut sıcaklığının önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, iyi bir uyku için sıcaklığın yarım derece azalması gerektiğini vurguladı.

“Çıplak uyumanın avantajı…”

Konu hakkında konuşan Dr. Chris Idzikowski, “Eğer herhangi bir şey ısıda bu düşüşü engellerse, beyin uyanır ve ne olduğunu sorgular, dolayısıyla siz de uykuya dalmakta zorluk çekersiniz veya uykunuz bölünür. Çıplak uyumanın avantajı vücudun ısısını düzenlemesi ve beynin istediği derecede olabilmesi” dedi.

Sonuçları Diabetes dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, dört ay boyunca sağlık sorunu olmayan beş kişinin insülin direnci ve kalori tüketimini inceleyen bilim insanları, 24 yerine 19 derecede uyuyanların daha fazla kalori yaktığı ve kilo vermeye yardımcı olan kahverengi yağ dojusunda artış görüldüğü sonucuna ulaştı.

Radikal

Yayın tarihi: 26.11.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Asla giyinik uyuyamam. Partnerimin giyinik uyuması da beni rahatsız eder. Külot bile giymesini istemem. Çırılçıplak olmalı Teni tenime değmelidir

28.11.2014 10:14:07 Gürhan Salihlili