Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAŞİMATO NEDEN ÖNEMLİ BİR HASTALIKTIR?

Haşimato neden önemli bir hastalıktır?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Yeşim Erbil’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Genel ve Endokrin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr.
 
 

28.11.2016 - 10:19 | Son Güncelleme:

Tiroid bezi rahatsızlıklarının tüm vücudumuzu etkilediğini söyleyen Endokrin Cerrahi Uzmanımız Prof. Dr. Yeşim Erbil, haşimato hastalığını anlattı.

Vücudumuzun metabolizmasını düzenleyen hormonları tiroid bezlerimiz üretiyor. Tiroid hastalıkları, boynun ön kısmında bulunan kelebek şeklindeki tiroid bezinden kaynaklanır. Tiroid bezinin vücutta sayısız metabolik süreçleri düzenleyen önemli rolleri vardır. Tiroid türlerinin yapısal veya fonskiyonel olmak üzere farklı etkileri olur. Tiroid bezi hayati derecede önemi olan hormonları üretmek için iyot kullanır. Ayrıca T4 olarak da bilinen tiroksin, tiroid bezi tarafından üretilen birincil hormondur.

Doğumdan sonra kan yoluyla vücut dokularına yayıldıktan sonra, tiroid bezi tarafından T4 hormonunun küçük bir kısmı, en aktif hormon olan T3 (triiyodotironin) hormonuna dönüştürülür. Tiroid hormonları beyni de kapsayan geribildirim mekanizmasını kontrol eder. Tiroid hormonları düşük olduğunda, beyindeki hipotalamus TRH (tirotropin) hormonu üretir, böylece hipofiz bezini harekete geçirerek TSH (tiroid uyarıcı) hormonu salgılamasına neden olur. TSH hormonu ise T4 salgılaması tiroid bezini tetikler. Tiroid bezi hipofiz bezi ve hipotalamus tarafından kontrol edildiğinden, bu dokuların bozuklukları tiroid fonksiyonunu etkiler ve tiroid sorunlarına neden olur. Bu durum haşimato hastalığı, graves hastalığı, guatr ve tiroid nodülleri gibi tiroid rahatsızlıklarına yol açabilir.

HAŞİMATO HASTALIĞI NEDİR?

Haşimato hastalığı kronik lenfatik tiroidit olarak da bilinir. Her yaşta ortaya çıksa da, orta yaşlı kadınlarda çok daha yaygındır. Hastalık vücudun bağışıklık sistemine yanlışlıkla saldırmasıyla ortaya çıkar, tiroid bezinin hormon üretmesini sağlamak için tetiklerken yavaş yavaş tiroid bezini tahrip etmeye başlar. Haşimato hastalığının hafif olgularında insanlarda hiçbir belirgin belirtisi olmayabilir. Hastalık yıllarca ufak belirtilerle devam edebilir.

boğaz

HAŞİMATO RAHATSIZLIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Haşimato hastalığının yorgunluk, depresyon, kabızlık, hafif kilo alımı, kuru cilt, ince ve kuru saçlar, solgun ve döküntülü yüz, ağır ve düzensiz adet kanamaları, soğuk intoleransı, tiroid genişlemesi yani guatr gibi belirtileri olur. Bu belirtiler genellikle başka hastalıkların belirtileri ile karıştırılır. Bu nedenle haşimato hastalığının teşhisi gecikir. Bu belirtilerden bazılarını yaşıyorsanız, doktora giderek basit bir kan testi yaptırmalısınız. Haşimato hastalığının teşhisinde ilk olarak kanda TSH, T3 ve T4 hormonu oranlarına bakılır.

Haşimato hastalığı otoimmün bir hastalıktır. Bu nedenle kan testi tiroide saldıran anormal antikorları gösterir. Haşimato tedavisinde tiroid hormon seviyelerini düzenlemek ve düşük TSH seviyelerini yükseltmek için ilaç tedavisi uygulanır. Hastalık teşhis edildikten sonra uzun yıllar istikrarlı bir şekilde devam eder.

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 28.11.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.