Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GÜNDEMİ SARSAN MESLEK HASTALIĞI

Gündemi Sarsan Meslek Hastalığı
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Kot kumlama işçilerinin eylemiyle gündeme oturan hastalık: Silikosiz.

Geçtiğimiz haftalarda kot kumlama işçilerinin eylemleriyle gündeme oturan bir hastalık var: Silikosiz. Bu hastalık yüzünden hayatını bile kaybeden işçilerin sayısı artınca özellikle sosyal güvencesi olmayan işçiler için harekete geçilmesi gerekiyordu.

Resmi gazetede yayımlanan değişiklik kararına göre sosyal güvencesi olmayan silikosiz hastaları artık sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilecek. Gelin, ölümcül nitelikte olan bu hastalığı biraz daha yakından tanıyalım. Göğüs Hastalıkları ve Tbc. Uzmanı Lale Yeprem, hastalığın nedenleri ve gidişatı üzerine bilgiler veriyor:

“Silikozis fibrotik bir akciğer hastalığıdır. Silikozis için risk oluşturan klasik meslekler madencilik (taş ocağı, tünel yapımı) üretim (cam, çanak-çömlek, porselen, aşındırıcılar) ve kum püskürtme işidir. Hastalık gelişimi kişisel hassasiyete göre değişmektedir. Toz kontrolünün sağlandığı durumlarda hastalığın prevalansında azalma olduğu da görülmüştür. Risk altında çalışanların çok azında gerçekten silikozis gelişir.”

Türleri ve Belirtileri

“Kronik silikozis diyebileceğimiz türü, klinik olarak 20 veya daha fazla yıl hastalığa sebep olan ortama maruz kalma sonucunda görülür. Diğer bir türü olan akselere silikozis ise 5-15 yıl aralığındadır. İki durumda da öksürük, balgam ve nefes darlığı belirtileri görülür.

Akut silikozis denilen 3. türü ise 6-24 ay aralığında ortama maruz kalmayla gerçekleşir. Öksürük, kilo kaybı hızla gelişen nefes darlığı erken ölüme giden hızlı bir seyir gösterir. Akut silikozisde böbrek ve karaciğer tutulumu da tanımlanmıştır.”

Tanı ve Tedavi

“Tanıda akciğer röntgeni önemli rol oynar. Biyopsi sadece tipik radyolojisi olmayan ya da medikal yasal işlemlerdeki kararsızlıklarda yapılır.

Tedavi de mevcut etkin bir tedavi yöntemi yoktur. Serbest silikaya maruziyetin önlenmesi ile hastalıktan korunma sağlanmalıdır.”

Yayın tarihi: 31.12.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?

Mavi yumurta nedir? Mavi yumurtanın diğer yumurtalardan farkı nedir? Mavi yumurtanın faydaları nelerdir?Devamı >
Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?

Sivilceleri sıkmak ve kaşımak cilde kalıcı hasar verir. Sivilce oluşumunu önlemek için tüketilen besinleri de gözden geçirmek gerekir. Çikolata, dondurma, şekerleme gibi yiyicekler sivilce oluşumunu hızlandırır.Devamı >
Doğum kilolarını böyle verin!Sağlam Kafa Sağlam VücutAyfer Sağlam

Doğum kilolarını böyle verin!

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen anneler, çocuğu ile spor yapmak isteyen anneler ‘Puset egzersizleri’ tam sizin için.Devamı >
Kendine yeten çocuklar yetiştirmekPusulaSerap Duygulu

Kendine yeten çocuklar yetiştirmek

Dünyaya bin bir hevesle ve umutla getirdiğiniz çocuğunuzun iyi bir insan olması, vicdan sahibi olması, kendi ayakları üzerinde durması sizin elinizde.Devamı >