Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GRİBE YAKALANMAMAK İÇİN 4 ALTIN ÖNERİ

Gribe yakalanmamak için 4 altın öneri
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
19.11.2015 - 12:45 | Son Güncelleme:

Ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınılması gerektiğini söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Kılçık, gribe yakalanmamak için 4 altın öneri sundu...

Kış mevsiminin kapıya gelmesi birçok hastalığa davetiye çıkartırken, özellikle çocukların ve yaşlıların bu mevsimde daha dikkatli olmaları gerekir. Muhtemel bir grip salgınından korunmanın yolu, öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirmek ve uyku düzenine dikkat etmekten geçer.

1- NEZLE VE GRİBİ BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYIN

Gripten korunmak için öneriler

Viral nedenlerle oluşan hastalıklar olsa da gribi, nezle ya da soğuk algınlığından ayrı tutmak gerekir. Nezle ve gripte ortak olan belirtiler burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ve baş ağrısı, halsizlik, kas-eklem ağrıları, gözlerde sulanma ve ateştir. Nezleden farklı olarak gripte, ateşin yüksekliği ve yakınmaların daha şiddetli hali görülür.

2- GRİP VE ZATURRE BİRLEŞİMİNİN YAŞANMAMASINA DİKKAT EDİN

Gripten korunmak için öneriler

Grip Kasım-Mart ayları arasında daha yaygın olmak üzere tüm yıl boyunca önemli sağlık sorunu olarak karşımıza çıkar. Genç ve sağlıklı bireylerde çok önemli bir sorun oluşturmazken, yaşlılarda, kronik hastalığı olanlarda ve bebeklerde ise hayatı tehdit edebilir. Belirtiler, virüsün alınmasından 1-4 gün sonra başlar ve genellikle 1 hafta içinde de kendiliğinden düzelebilir. Gribi önemli hale getiren, bağışıklık mekanizmasının da zayıflamasına bağlı, ek olarak gelişebilecek zatürre, kronik bronşitin alevlenmesi, kulak iltihapları gibi diğer enfeksiyon hastalıklarının tabloya katılmasıdır.

3- GRİP DEYİP GEÇMEYİN

Gripten korunmak için öneriler

Grip her yıl çok fazla insanın ciddi olarak hastalanmasına neden oluyor. Dünya genelinde bu hastalık mevsimsel ve yaygın olarak her yıl görülür. Ülkemizde gribin etkilerini azaltmak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından özel programlar yürütülerek grip hastalığının ülkemizdeki tipleri, yaygınlığı ve etkisi izlenmektedir. Elde edilen göstergelere göre 2015-2016 grip mevsiminin içerisinde bulunduğumuz haftaları itibariyle ülkemizde grip yavaş olarak başlamaktadır. Her ne kadar ülkemizde grip hastalığına dair olağan dışı bir durum oluşmamış olsa da yılın bu mevsiminde bazı önlemler almak hem sizin için hem de yakınınızdakiler için önemlidir.

4- GRİP AŞISI YAPTIRMAYI UNUTMAYIN

Gripten korunmak için öneriler

Grip sezonunda diyabet hastalarında ölüm oranı yüzde 5 -15 artmaktadır. Salgın sırasında astım nedenli ölüm oranları yüzde 19-46 artmaktadır. Salgın sırasında kalp hastalığına bağlı ölüm oranları yüzde 1,8 oranında artmaktadır. Gribe karşı alınacak en büyük önlemler ise başta hasta kişiler ile yakın temastan kaçınmalıdır. Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalıdır. Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöp kutusuna atılmalıdır. Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalıdır. Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınmalıdır. Yüzeyler sık sık temizlenmelidir. Risk gruplarına grip aşısı uygulanmalıdır.

İHA

GRİP Mİ YOKSA NEZLE Mİ?

Yayın tarihi: 19.11.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.