Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GÖZE DOKUNMADAN LAZER TEDAVİSİ MÜMKÜN!

Göze dokunmadan lazer tedavisi mümkün!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.08.2015 - 12:00 | Son Güncelleme:

Lazerle göz tedavisi nasıl yapılır? Göze dokunmadan lazer tedavisi Trans-PRK yöntemi ile mümkün. Konunun detayını uzmanından öğrenelim.

Gözlük ve kontakt lenslerden kurtulmak için uygulanan lazer yöntemlerinde göze “dokunulması” lazer operasyonunu tercih eden hastalarda tedirginliğe yol açıyor. “Trans-PRK” tekniği adı verilen gelişmiş lazer yöntemi hastalardaki korkuyu ortadan kaldırıyor. Bu yöntemle yapılan lazer tedavisinde göze cihaz teması olmuyor. Hastanın bir ışık kaynağına 50 saniyeden daha kısa bir süreyle bakmasıyla uygulanan bu tedavi yönteminin ayrıntılarını Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu anlattı.

Trans-PRK yönteminin diğer lazer tedavi yöntemlerinden farkı

Bugüne kadar alışılagelmiş ve ‘LASIK’ veya ‘İ-LASIK’ olarak adlandırılan lazer tedavi tekniklerinde, gözdeki kornea dokusu özel bir bıçakla veya lazerle kesilerek uygulanıyor. Her ne kadar başarılı sonuçlar alınsa da bazı komplikasyonlar ortaya çıkabiliyor. Trans-PRK yönteminde ise ameliyattan önce gözün ön çeperinin alkolle eritilerek kazınması ya da çeperin bıçak veya başka bir lazer cihazıyla şapka gibi kaldırılması söz konusu değil. Bu yöntemde uzaktaki bir ışık kaynağına 50 saniyeden az bir süreyle bakmak yeterli oluyor.

Trans-PRK

Bu yöntem hangi hastalara uygulanabiliyor?

Trans-PRK yöntemi, özellikle korneası ince olan hastalarda ve kornea yüzeyi normalden daha dik olan problemli olgularda tercih ediliyor. Korneaya temas edilmediği ve “küçük veya büyük, hiçbir kesi uygulanmadığı için”, lazerden sonra gelişebilen ve gözlükle düzelmeyecek kadar yüksek numaralı astigmat oluşması demek olan “ektazi” bu yöntemde görülmüyor. Bu yöntem, kesiden önce gözün sabit tutulması için uygulanan vakum halkasının yol açabileceği retina yırtılması riskini de ortadan kaldırıyor. Özellikle miyop ve astigmat hastalarda çok başarılı sonuçlar veren Trans-PRK lazer tedavisi, gözde iz bırakmıyor. Doku kaldırılarak uygulanan laser tedavilerinden sonra gözleri uzun süre darbelerden korumak gerekirken, Trans-PRK tedavisinden 3-4 gün sonra hastanın boks maçı yapması bile gözlere zarar vermiyor. Trans-PRK uygulaması, gözde iz bırakmıyor. Bu tedaviden bir ay sonra yapılacak göz muayenesinde, lazer tedavisinde uzmanlaşmış bir göz hekimi bile hastanın gözüne lazer yapılmış olduğunu anlayamaz. Trans-PRK tedavisinden sonra gözlerin kapatılması gerekmiyor, hasta iki gözünü de açık tutarak evine gidebiliyor. Uygulama, aynı tedavi seansında iki göze birden yapılabiliyor.

Wavefront (Kartal gözü uygulaması)

Halk arasında ‘kartal gözü’ olarak bilinen wavefront uygulamasında, göz içindeki ışık saçılmaları ve sapmaları gelişmiş bir yöntemle ölçülüyor ve lazer tedavisi buna göre ayarlanıyor. Gözlük ya da lensle bile düzeltilemeyen bu sapmalar, wavefront tekniğiyle düzeltildiğinde kişinin kendi göz yapısına uygun tedavi gerçekleşmiş oluyor. Bu yöntemle görme keskinliği en üst düzeye ulaştığı gibi gece görüş problemleri de en az seviyede kalıyor.

Wavefront tedavisinin, göze dokunulmadan uygulanan Trans-PRK lazer tedavisiyle yapılması mümkün. 

BAZI MAKYAJ MALZEMELERİ GÖZ SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR! UZMANIN KONUYLA İLGİLİ YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

Yayın tarihi: 16.08.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.