Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GÖZDE DE UÇUK ÇIKIYOR

Gözde de Uçuk Çıkıyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
10.03.2011 - 11:30 | Son Güncelleme:

İlk belirtiler, gözde kızarma ve batma hissi.

Gözünüzde küçük kabarcıklar çıkmaya başladıysa sizin de artık bir göz uçuğunuz olabilir. Çok sık karşılaşılmayan bu sorun, vücut direncinin çok düşük olduğu dönemlerde ortaya çıkıyor. Göz Hekimi Bozkurt Şener, tüm yönleriyle göz uçuğunu anlatıyor.

Kontakt Lenslerin Olumsuz Etkisi Yok

Göz uçuğu olarak bilinen virüs hastalığının tıp dilindeki adı Herpes Simplex Virüsü dür (HSV). Bu virüs grubunda bilinen 8 ayrı tip vardır. Çok iyi bilinen Zona hastalığına sebep olan virüste bu gruptandır.

Bu grup virüsler yapıları gereği vücudun belli bir bölgesinde hastalığa sebep olacak şekilde hazır beklerler. Göz uçuğuna sebep olan Herpes simplex virüsü yüzde bulunan Trigeminus sinirinin 3 kolunun bağlandığı noktada hazır bekler. Vücut direncinin düşük olduğu şartlarda hastalığı başlatır. Son yapılan çalışmalarda (HEDS Study Group –Göz Uçuğu Çalışma Grubu-) direnci düşürücü (psikolojik stres, sistemik enfeksiyonlar, adet dönemi, güneşte kalma ve kontakt lens kullanımı) şartların hastalığı tetikleyen bir rol oynamadığı görüşü artmaktadır.

60 yaş üzeri kişilerde yapılan bir çalışma herkes de bu virüsün bulunduğunu saptamıştır. Bu virüsün 2 tipinden birincisi yüz ve gözü ikinci tipide genital bölgeyi enfekte eder. Hastalık genellikle tek taraflı görülür.

Göz Uçuğunun Belirtileri Neler?

Göz kapağı kirpik dibi ve göz içi enfekte olabilir. Hafif kızarıklıkla görülen konjonktivit şeklinde olabileceği gibi kornea tabakasını tutarak ciddi görme kayıplarına neden olabilen ağır formlar da görülebilir.

Hastalık gözde yabancı cisim hissi, ışığa duyarlılık, gözde kızarma ve görme bulanıklığı ile başlar. Muayenede kornea yüzeyinde noktacıklar olarak başlayan hastalık bu noktacıkların birleşmesiyle dendiritik denilen salkım şekline dönüşür. Belirli boyama yöntemleriyle çok çabuk teşhis koyulur.

Tedavisi 2 Hafta Sürüyor

Tedaviye uygun zamanda başlanırsa 7-14 gün içerisinde tam düzelme sağlanır. Yanlışlıkla uygulanan kortizon tedavisi korneada kalıcı bulanıklık ve görme kaybı oluşmasına neden olur.

Hastalığın tedavisinde antiviral denilen damla ve göz pomadları kullanılır. Günde 7-10 kere kullanılan bu ilaçlar virüsün yayılmasını engelleyerek gözde iyileşme sağlar.

Kullanılacak suni gözyaşı damlaları hastanın daha konforlu olmasında faydalıdır.

Zamanında tedaviye başlanmayan hastalarda, yanlışlıkla kortizon kullanılan veya vücut direnci (bazı sistemik hastalıklar -kanser, romatizma vb.) aşırı düşük olan hastalarda hastalık kornea yüzeyinden kornea iç tabakalarına ilerleyebilir. Bu şartlar oluştuğunda tedavi normal göz uçuğu tedavisinden çok farklı boyutlara geçer.

Yayın tarihi: 10.03.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

merthaba, 1,5 ay gözümde uçuk çıktı.aile hekimine gittim; bana göz nezlesi tedavisi verdi, bir hafta sonra kontrolde göz nezlesi geçmeyince tek dasmla kullandırmaya başladı.1 haftalık kullanımdan sonra iyileşme olmayınca uzman doktora gittim ve uçuk olduğunu öğrendim.doktorum yoğun tedavi yaptı bu tedasvi 2 hafta devam etti ve sonra az yoğunlukta tedavi yaptık.ancak hala sabah akşam olmak üzere çeşitli ilaçlar kullanıyorum.ayrıca günde 3 kere merhem kullanıyorum.tam iyileşme olmadı.

BUNU HİÇ DUYMAMIŞTIM.. TEŞEKÜRLER

18.03.2011 10:27:03 damla akdemir
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER