Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GÖZ MİGRENİ KİMLERDE GÖRÜLÜYOR?

Göz Migreni Kimlerde Görülüyor?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
10.12.2010 - 14:00 | Son Güncelleme:

Normal migren ve göz migreni arasındaki fark ne?

Baş ağrısı sebeplerinden biri olan migren gözde de bazı belirtiler verebiliyor. Bu duruma da göz migreni diyoruz. Göz Doktoru Erman Emre, göz migreninin genellikle genç bayanlarda görüldüğünü vurguluyor ve hastalıkla ilgili detaylı bilgiler veriyor.

Özellikle dolaşım bozukluğu olanlarda migren veya göz migrenine sık rastlanıyor. Migren hastalığında beyindeki damarlarda geçici daralmalar oluyor ve buna bağlı olarak bulanık görme ve baş ağrısı ortaya çıkıyor.

Göz Migreni Belirtileri

Göz migreninde bazen baş ağrısı şikayeti olmadan göz önünde ışıklı çizgilenmeler ve ışık çakmaları ortaya çıkar. Bazı göz migreni hastalarında ise yarım baş ağrısı ile bir saatten az süren geçici ve tek taraflı görme kaybı oluşabilir. Bunun temel sebebi beyin damarlarında oluşan daralmadan kaynaklanır.

Normal Migren ve Göz Migreni Arasındaki Fark

Normal migrende de çeşitli görme bozuklukları olur ancak normal migrende görme bozuklukları iki gözde aynı anda ortaya çıkar. Göz migreninde ise görme şikayetleri tek gözde oluşur.

Göz migreninde bazen sadece görme şikayetleri varken bazı durumlarda bu şikayetlerin arkasından tek taraflı, damar atar gibi zonklayıcı yarım baş ağrısı, ışık hassasiyeti, bulantı ve kusma görülür.

Yayın tarihi: 10.12.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

normal migren ağrısının çok kötü olduğunu biliyorum arkaşım kafasını resmen duvarlara vuracak kadar çok ağrır derdi ama göz migrenini ilk defa duydum

23.03.2011 08:54:25 leyla altun

Bu haberi okuduktan sonra düşünmeye başladım sanırım bende de göz migreni var.

10.12.2010 14:27:02 sevinç göz

Sevinç Hn. sizin nasıl oluyor rahatsızlığınız

09.05.2012 16:30:04 BİNGÜL ÇITIR
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER