Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

GÖZ KAPAĞINDAKİ ŞİŞLİK HASTALIK HABERCİSİ OLABİLİR!

BÖBREK YETMEZLİĞİ VÜCUTTA ÖNEMSENMEYEN BELİRTİLERLE KENDİNİ GÖSTEREBİLİR...

Göz kapağındaki şişlik hastalık habercisi olabilir!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Böbrek yetmezliği vücutta önemsenmeyen belirtilerle kendini gösterebilirken, bazen de sessizce ilerliyor. Göz kapağındaki şişlik ise böbrek yetmezliği hastalığını ele veriyor...

Türkiye’de on binlerce insan böbrek nakli için sırada bekliyor. Bu sayı her geçen gün katlanarak artmaya devam ediyor. Böbrek yetmezliği vücutta önemsenmeyen belirtilerle kendini gösterebilirken, bazen de sessizce ilerliyor. Bu rahatsızlığın önüne geçebilmek için bilinçli olmak ve her yıl düzenli olarak tetkikleri yaptırmak gerekiyor. Böbrek Nakli Başkanı Doç. Dr. Burak Koçak, çocuklarda ve yetişkinlerde böbrek sağlığı konusunda dikkat edilmesi gerekenler ve organ nakli hakkında bilgi verdi.

böbrek

DİYALİZDEKİ HASTA SAYISI GİDEREK ARTIYOR

Türkiye, 10 yıl önce yılda ortalama 500-1000 böbrek nakli yapılırken, bu sayılar bugün yılda ortalama 3000’e ulaşmıştır. Buna paralel diyaliz hastalarının sayısında da ciddi bir artış olmaktadır. Her yıl yaklaşık 5.000-7.000 kişi kronik böbrek yetmezliği hastalığına bağlı olarak diyaliz tedavisine başlamaktadır. Ortalama 2.500-3.000 kişi de böbrek nakli olmak için bekleme listesine eklenmektedir. Türk Nefroloji Derneği’nin verilerine göre ise 2016-2020 yıllarında diyalizdeki hasta sayısının 120.000’lere ulaşacağı ön görülmektedir.

GÖZ KAPAĞINDAKİ ŞİŞLİK HASTALIĞI ELE VEREBİLİR

Böbrek hastalığı sinsi bir hastalıktır ve belirtileri farklıdır. Böbrek hastalığı başladığında kişi başlangıçta hiçbir şey hissetmeyebilir. Böbreklerin süzme fonksiyonları yavaş yavaş düşmeye başlamakta ve buna bağlı olarak böbrek fonksiyonları bozulmaktadır. Böbrek fonksiyonlarının yüzde 70-80’i kaybedilene kadar hastalar bu durumun farkına varmayabilir. Özellikle halsizlik, göz kapaklarında ve ayak bileklerinde şişme gibi şikayetler dikkate alınmalıdır.

DİYABET HASTALARI BÖBREK SAĞLIĞINA ÇOK DİKKAT ETMELİ

Türkiye’deki en önemli sağlık sorunları arasında hipertansiyon, şeker hastalığı ve obezite yer almaktadır. Bu üç hastalık da kronik böbrek yetmezliğine yol açabilir. Günümüzde en fazla böbrek nakli yapılan grupta şeker hastaları yer almakta, ardından da tansiyon hastaları ve böbrek iltihabı olan hastalar gelmektedir. Eğer ailede kronik böbrek hastalığı varsa, şeker hastasıysanız ve fazla kilonuz varsa mutlaka doktora giderek böbrek fonksiyonlarınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Ancak hiçbir hastalığı olmayan kişilerin de böbrek hastası olabileceği, 30’lu ya da 40’lı yaşlarda da böbrek hastalıklarının ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

 böbrek 

65 YAŞ VE ÜZERİ DÜZENLİ KONTROLLER YAPTIRILMALI

Böbrek rahatsızlıklarının önüne geçebilmek için doğru beslenme ve spor ekseninde sağlıklı bir hayat tarzı benimsenmelidir. Hipertansiyonu olanlar tansiyonlarını, şeker hastalığı olanlar ise şekerini kontrol altında tutmalı, fazla kilolar verilmelidir. Özellikle ailesinde böbrek hastalığı olanlar ve 65 yaşın üzerindeki kişiler düzenli kontrollerini ihmal etmemelidirler. Basit bir idrar tahlili ile böbrek hastalıklarının hepsi tespit edilebilmektedir. Bu şeklide, böbrek hastalıklarını erken safhada yakalamak ve uygun tedavi ile böbrek yetmezliğine giden süreci durdurmak mümkün olmaktadır.

YILDA YAKLAŞIK 150 ÇOCUĞA BÖBREK NAKLİ YAPILIYOR

Çocuklarda böbrek nakli hayli önemlidir. Özellikle 1-5 yaş aralığındaki küçük çocuklara nakil mümkün olduğunca hızla yapılmalıdır. Böbrek nakli bekleyen hasta listesindeki %6’lık kısmı çocuklar oluşturmaktadır. Türkiye’de bugün yaklaşık 600 çocuk yaşamını diyalize bağlı olarak sürdürmektedir. Diyaliz tedavisi gören çocuk akranları gibi gelişememekte, boyu uzamamakta ve kilo alamamaktadır. Hem fiziksel hem de sosyo-kültürel yönde gelişemeyen çocukların okul eğitimleri de aksamaktadır.

BEBEKLİĞİNDE ATEŞLİ HASTALIK GEÇİREN HER 3 ÇOCUKTAN 1’İ RİSK TAŞIYOR

Çocuklarda genetik faktörler ve doğumsal hastalıkların yanı sıra böbrek yetmezliğinin en önemli nedenleri arasında ürolojik hastalıklar yer almaktadır. Mesaneden böbreğe idrar kaçması sorunu en ciddi böbrek rahatsızlıklarından biridir. Bebekliğinde ateşli hastalık geçiren her 3 çocuktan birinde bu hastalık vardır. Bu nedenle ateşli hastalık geçiren çocuklara mutlaka gerekli tetkikler yapılarak idrar yolu iltihabı olup olmadığı araştırılmalıdır. Erken teşhis ve tedavi sayesinde birçok çocuğun ilerde böbrek yetmezliği yaşaması sorununun önüne geçilebilmektedir.

  hamile  

GEBELİKLE BİRLİKTE DÜZENLİ TAKİPLER BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Çocuklarda ürolojik hastalıkların yanı sıra doğuştan gelişmemiş böbrek ile dünyaya gelenler ve kistik hastalıklar da risk taşımaktadır. Aynı zamanda erişkin grupta görülen böbrek iltihapları da çocuk yaş grubunda böbrek yetmezliğinin etkeni olabilmektedir. Bu nedenle çocuk eskisi gibi koşup, oynamıyorsa, çabuk yoruluyorsa şüphelenilmelidir. Küçük yaş grubunda böbrek hastalıklarının önüne geçebilmek için de gebelikten itibaren detaylı ultrason ve düzenli takiplerinin yapılması büyük önem taşımaktadır.

1 YAŞ ALTI BEBEKLERE DE NAKİL YAPILABİLİYOR

Böbrek yetmezliği ile dünyaya gelen, 1 yaşın altındaki bebeklere de böbrek nakli yapılabilir. Bu şekilde doğan çocuklar genellikle kısa sürede hayatını kaybetmektedir. 1 yaş altı ve 10 kilodan az bebeklere de başarılı bir şekilde böbrek nakli yapılabildiği bilinmelidir. Özellikle hayatın daha başındaki bu bebekler ve aileleri için organ nakli büyük önem taşımaktadır.

DHA

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
Neden gülümsemeliyiz?PusulaSerap Duygulu

Neden gülümsemeliyiz?

Gülümsemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve gülümsemeyenlere göre ortalama 7 yıl daha fazla ömrünüzü uzatabilirsiniz.Devamı >
Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...GülinceGülin Kayalı

Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...

Bayramı, bayram gibi kutladık. Şekersiz, baklavasız. Gerçek bayram sevinçleriyle…Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >