Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GÖĞÜS SİLİKONLARI ZARARLI MI?

Göğüs silikonları zararlı mı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
30.05.2016 - 10:40 | Son Güncelleme:

Bugün dünya üzerinde yapılan estetik cerrahi müdahaleler arasında ilk sırayı meme büyütme operasyonlarının aldığını belirten Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur, göğüslere konulan silikon protezlerin zararlı olup olmadığı konusunda açıklamada bulundu.

Göğüsler kadının estetik duruşuna çok önemli katkılar sağlar. Çoğu kadın göğüslerinin bir ya da 2 cup daha büyük olması için meme büyütme operasyonlarına başvuruyorlar. Meme büyütme için en fazla kullanılan yöntem bölgeye silikon protez yerleştirilmesidir. Operasyon sonrası fiziksel değişimlerine ek olarak, psikolojik olarak da kendilerini çok daha iyi hissettiklerini, öz güvenlerinin eskiye nazaran çok daha fazla olduğunu dile getirirler. Hastaların en çok sorduğu sorular arasında ise yerleştirilen bu silikon protezlerin herhangi bir zararı olup olmadığıdır.

Göğüs silikonu

BEDENE HERHANGİ BİR ZARARI YOK

Meme büyütme primitif düzeyde de olsa yaklaşık olarak 1800’lü yıllardan bu yana yapılan bir işlem. Geçtiğimiz bu yıllar boyunca geliştirilen materyaller komplikasyon riskini yok eden, bedene uyumlu maddelerin bulunmasıyla bugün geldiğimiz noktada çok iyi sonuçların alınmasını sağlıyor. Silikon protezler ise 1960’lardan bu yana meme büyütme ameliyatında kullanılıyor. Doğada kum ve ya kristallerin içinde bulunan maddeden üretilirler, laboratuvar ortamında işlemden geçerek bugün kullandığımız forma kavuşurlar. Bedene herhangi bir zararının olmadığını, yıllar içinde başka bir şekle ve ya zararlı bir maddeye dönüşmeden kalabildiğini biliyoruz. Silikon zaten doğala en yakın halde olduğu için bugün pek çok ilacın da içinde kullanılan bir maddedir.

Meme büyütme ameliyatı

ÖLÇÜYE DOKTORUNUZLA KARAR VERİN

Silikon protezlerin herhangi bir zararı yoktur. Meme büyütme için kullanılan silikon protez ölçüsüne dikkat etmek gerekir. Bedenimiz bir bütün ve bu bütüne uyum sağlayan bir meme ölçüsü, en estetik duruşu sağlayacaktır. O sebeple, gereğinden fazla bir meme büyüklüğü istemek bu harmoniyi bozacaktır. Silikon protezin büyüklüğü konusunda doktorunuzun fikirlerine mutlaka kulak vermelisiniz. Bedeninize en fazla uyan ölçü konusunda size yardımcı olacaktır.

Yayın tarihi: 30.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.