Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GÖBEĞİNİZİ 5 ADIMDA YOK ETMEK İSTER MİSİNİZ?

Göbeğinizi 5 adımda yok etmek ister misiniz?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
06.03.2015 - 10:00 | Son Güncelleme:

Midemiz balon gibidir ne kadar yemek koyarsak o kadar büyür.

Göbek bölgesinde yağ birikmesi sonucu oluşan görüntü kadın erkek herkesin hoşlanmadığı bir görüntüdür. Düzensiz yemek yemek, uzun süren açlıklardan sonra fazla miktarlarda yemek yemek ya da fazla kilonun depolandığı yer olması aslında sonucu değiştirmiyor. Dyt. Nilberk Karaman, göbeğinden kurtulmak isteyenlere tavsiyelerde bulundu.

1. Yemek sırasında sıvı tüketiminizi azaltın ya da tamamen kaldırın. 

Mide balon gibidir. Siz ne kadar yemek koyarsanız mideniz de o kadar büyür. 3 kap yemekten oluşan bir menü ortalama 650-750 cc hacim kaplar buna bir de öncesinde sırasında ve sonrasında içilen su, ayran, gazoz, çay gibi sıvıların hacmini eklerseniz 1 litreye ulaşır. Bu da midenizin her öğünde daha da büyümesine ve karın kası çalışmıyorsanız bir süre sonra göbek görüntüsü oluşturmanıza yol açar. 

2. Yemek yemek için acıkmayı beklemeyin.

Aç karnına yemek yemek beslenmekten çok fizyolojik ihtiyaçların acilen giderilmesidir. Aç olan bir insana yeme ya da az ye demek çok da anlamlı olmayacaktır. Eğer acıkmayı beklemeden yemeğe oturursanız hem yediğiniz miktar azalacak hem de sindiriminiz ve barsak hareketleriniz rahatlayacaktır.

3. Yemeklerinizi parçalayarak yiyin.

Günümüz çalışan insanı için her ne kadar pek mümkün görünmese de aslında mümkün. Nasıl mı? 

Öğle yemeğinde 2 kap yemek yerine 1 kap yemek ve ekmek, yanına da salata ya da yoğurt ya da meyve almanız aslında yeterlidir. 3-4 saat sonra buna ilave edeceğiniz kuru meyve ya da 4-5 sade bisküvi ya da 1 porsiyon sütlü tatlı gibi hafif atıştırmalıklar öğle yemeğinde almadığınız 2. kabın yerini tutacak ve akşam yemeğine aç oturmanızı engelleyecektir.

4. Aynı öğünde yüksek hacimli besinleri bir arada almayın.

1 kase çorba genelde 1,5 kepçe ve 250 ccdir. Bunun yanına 1 kase yoğurt eklediğinizde + 250 cc ve salata koyduğunuzda da + 500 cc eklemiş olursunuz. Kepekli ürünler gibi yüksek posalı ürünler elbette sağlık için vazgeçilmezlerdir ancak hepsini tek bir öğünde almak büyük bir hata olacaktır. Bunun yerine çorba içeceğiniz öğüne yoğurt ya da ayran yerine et grubu, salata yerine meyve grubu eklemek mide hacminizin tek bir öğünde büyümesini engelleyecektir.

5. Suyu kana kana değil yudum yudum için.

Günlük önerilen su tüketimi kişiye göre değişse de temel de 2 litrenin altına inilmemelidir. Ancak günde 2 litre su içicem diye de mide su ile doldurulmamalıdır. Suyu tamamlamak için bardak bardak lıkır lıkır su içip lavabo aramak yerine yudum yudum su içerek suyun vücutta daha uzun kullanımına ve daha etkili olmasına izin verin.

Dyt. Nilberk Karaman

 kilo

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Yayın tarihi: 06.03.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

internet medyası çıkalı hürriyet editör ekibinin kalitesi çok düştü.

20.05.2015 17:38:27 Erol Taşdelen

lıkır lıkır ne ya.. koptum

07.05.2015 16:23:07 aslı can -ruh bilimici -kahin
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER