Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

GİDEREK ARTAN BİR TREND: GENİTAL ESTETİK

VAJİNA ESTETİĞİ NEDEN GEREKLİ? UZMANINDAN ÖĞRENELİM...

Giderek artan bir trend: Genital estetik
2 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Doğumsal olarak iç dudakların büyük olmasının fonksiyonel bozukluklara sebep olabileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci, genital estetik operasyonlar hakkında merak edilenleri anlattı.

Genital estetik operasyonlarla vajina girişinde, etrafında ve vajinada doğuştan ya da sonradan oluşan şekil bozuklukları düzeltilir. Özellikle normal yollardan doğum yapan kadınlarda oluşan vajinal sarkma, yırtık ve dikiş izleri, dudak yapısında bozulma, vajinada genişleme gibi deformasyonlar cinsel yönden isteksizlik ve tatminsizlik yaratabilir. Ayrıca doğumsal olarak iç dudakların büyük olması, dışa sarkması da estetik kaygıların yanı sıra fonksiyonel bozukluklarda oluşturabilir. Bu sorunlar kadının kendine karşı güvenini yitirmesine neden olabilir ve cinsel ilişkide tatmin olamama ya da tatmin edememe duygusunu getirebilir. Bu sorunları yaşayan kadınlar için vajina estetiği operasyonları, başarılı sonuçlar veren bir seçenektir.

EN SIK UYGULANAN GENİTAL OPERASYONLAR

Genital estetik

İç dudaklarda küçültme (Lapioplasti): İç dudaklar vajina bölgesinde büyük dudakların arasında kalarak, ince bir deri kıvrımı şeklinde yer alır. Ön tarafta orta çizgide klitorisi kılıf gibi örter. Arka tarafa doğru küçülerek, belirsiz bir kıvrım haline gelir. Normalde ayakta dururken büyük dudakların arasında kalması gerekirken, dışarıya sarkan iç dudaklar, olması gerekenden büyük durur. Bisiklet-at binerken ve cinsel ilişkide sorun oluşturabilir, enfeksiyonlara neden olabilir, dışardan fark edilebilir. Ayrıca görüntü estetik açıdan kaygılara yol açabilir. Bu durumb bazı kadınlarda doğuştan oluşabilir, bazı kadınlarda ise doğum sonrası aşırı kilo alma, verme sonrasında gelişebilir.

Bu operasyon evli ya da bekâr 18 yaşını geçmiş herkese uygulanabilir. Kadının bakire olması ameliyata engel teşkil etmez. Çünkü kızlık zarı vajinadan 3-4 cm içeridedir. Ameliyat hafif bir genel anestezi ya da lokal anestezi altında hastanede ya da muayenehanede uygulanmaktadır. Yarım saatle ile bir saat kadar süren ameliyat sonrasında, iç dudaklar arzu edildiği gibi küçültülmektedir. İç dudaklara kendiliğinden eriyen dikişler atılmakta ve ameliyat sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır. Ameliyattan sonra pansuman gerekmemekte, sadece antibiyotikli pomat uygulanmaktadır. Bu ameliyat sonrasında bir gün içinde normal yaşantıya dönülebilir. Tamamen iyileşme bir hafta içinde gerçekleşir. Cinsel ilişki için 3-4 hafta geçmesi beklenmelidir. Yapılan ameliyat gebe kalmaya, orgazma ve doğum yapmaya engel olmaz.

Genital estetik

Vajina daraltma ameliyatı: Çiftler arasında yaşanan cinsel sorunlar arasında vajinal genişlik sorun yaratmaktadır. Vajinada olan genişleme, yapısal, doğumsal ya da doğum sonrasında meydana gelen travmalara bağlı bölgedeki kas ve yumuşak dokuların etkilenmesiyle oluşur. Bu operasyon estetik görüntüyü ve cinsel fonksiyonları düzeltmek için yapılır. Ameliyat sırasında vajinal kanal daraltılarak, belli miktarda mukoza dokusu çıkarılır, gevşeyen kas dokusunun kılıfı dikilir ve vajina normal haline getirilir. Bu ameliyat da lokal anestezi ya da hafif genel anestezi altında uygulanabilir. Ameliyat sonrasında 1-2 gün içerisinde normal yaşama dönülebilir. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından, dikişlerin alınma sorunu olmamaktadır. Cinsel yaşama dönüş ise, 6 hafta sonra başlamaktadır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci

2 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Şans ve fırsat kapıdayeniAstroskopNiobe Aslı Temel

Şans ve fırsat kapıda

Yılın en güzel, en pozitif etkileri bu hafta başlıyor.Devamı >
Vücudunuz sonbahara hazır mı?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Vücudunuz sonbahara hazır mı?

Yapacağımız bakımlar, yaz mevsiminin yol açtığı hasarları onarırken, cildimizi de önümüzdeki günlerde hırpalayacak zamana adapte edecektir.Devamı >
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >