Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GIDA ZEHİRLENMESİ İŞTE BÖYLE OLUYOR

Gıda Zehirlenmesi İşte Böyle Oluyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
22.02.2011 - 11:15 | Son Güncelleme:

Zehirlenme riskini en aza indirmek için neler yapmalı?

Gıda zehirlenmesinin oluşabilmesi için birçok koşulun bir araya gelmesi gerektiğini belirten Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, yazılı açıklamasında önemli konulara vurgu yaptı.

Prof. Dr. Tayar, yiyeceklerde bulunan bakterinin üremesi ve çoğalması için yeterli sürenin geçmesi gerektiğine dikkati çekerek açıklamasında, “Bu zinciri kırmanın bazı yöntemleri vardır. Yiyecekler tutulmadan önce ellerin temiz olması, çiğ yiyeceklerin hazırlanmasında kullanılan tüm gereçlerin iyice yıkanması, çiğ yiyeceklerin buzdolabında pişmiş yiyeceklerin altındaki raflarda saklanması, gıdaların, hazırlandıktan sonra mümkün olan en kısa sürede servis edilmesi önemlidir” uyarısında bulundu.

Bakteriler Hızla Yayılıyor

Yiyeceklerde bulunan bakterilerin, 5-6 derecelik sıcaklık, nem ve gıda maddesinin bir araya gelmesi ile birlikte çoğaldığına dikkat çeken Tayar, bakterilerin yayılma hızıyla ilgili şunları kaydetti:

“Uygun koşullarda tek bir bakteriden sadece 7 saat içinde 2 milyondan daha fazla bakteri üreyebiliyor. Bir bakterinin hızla üremesi sonucu, 40 dakikada 4, 3 saatte 512 ve 5 saatte de 32 bin bakteri oluşabilir.

Ayrıca bakteriler genellikle sağlıklı insanların cilt, burun ve ağızlarında bulunurlar. Bu nedenle, gıda işinde çalışan herkesin standardı yüksek kişisel hijyen koşullarına uyması çok önemlidir. El ve kollarında açık yaralar veya kesikler bulunan kişiler, yarayı su geçirmez bir yara bandıyla tamamen kapatmalıdırlar. Hazırlayan ve servis yapanların kişisel hijyene yeterince önem vermemeleri sonucu bakteri bulaşabilir. Gıda zehirlenmesine yol açan bakteriler toprak, hayvan, insan ve insanların kullandıkları ya da dokundukları nesneler dahil her yerde bulunmaktadır.”

AA

Yayın tarihi: 22.02.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

öle korkunç bisey ki anlatamam günlerce kendinize gelemiyorsunuz ne kadar kötü mide bulantısı kusmaa.yediğim lahmacundan böyle oldum

22.03.2011 16:53:51 leyla altun