Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GECE UYURKEN SUTYEN TAKILMALI MI?

Gece uyurken sutyen takılmalı mı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Güncel Öztürk’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

İnsan Heykeltraşı Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr.
UZMANA SOR
 
 

24.08.2016 - 10:44 | Son Güncelleme:

Uyurken sutyen kullanmak hakkında olumlu ve olumsuz birçok şey söyleniyor. Peki, gece uyurken sutyen takmak zararlı mı? Konuyla ilgili en doğru bilgiyi almak için bu soruyu Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk’e sorduk.

Uyurken sutyen kullanmanın faydası ya da zararları ile ilgili herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Göğüslerin sarkmaya karşı korunmasına yardımcı olmaz ama sutyen kullanmak uyurken bazı kadınlarda rahatlık sağlayabilir. Çünkü göğüslerdeki sarkmanın nedenleri gebelik ve emzirme, ani ve fazla miktarda kilo kaybı ya da yaşlanma nedeniyle meme dokusundaki kollajen kaybı olarak sayılabilir. Ayrıca sutyenin zaman makinesi gibi bir özelliği de yok, yani göğüslerdeki sarkmayı tersine çevirmez. Tabi bu konudaki bilimsel kanıt eksikliği sutyenin göğüslerdeki sarkmayı yavaşlattığıyla ilgili söylemleri tamamen yanlış çıkarmaz.

MEME ÇEVRESİNDEKİ KIRIŞIKLIKLARI ÖNLEYEBİLİR

Gece sutyen giymek cildin kırışmasını engelleyebilir. Büyük göğüsler uyurken yanlara doğru sarkabilir. Bu cildinizin çekilmesine ve kırışmasına katkıda bulunabilir. Bu durumda uyurken sutyen kullanmak cildin kırışmasını yavaşlatabilir.

UYURKEN PAMUKLU SUTYEN TERCİH EDİLMELİ

Göğsün büyüklüğüne ve şekline göre uyurken sutyen kullanmanın kişilere sağladığı rahatlık hissi değişebilir. Büyük ve sarkık göğüslü kadınlarda göğüslerin yan taraflara yayılması ya da göğüslerin alt tarafındaki ciltle temas etmemesi rahatlık sağlayabilir. Katlanan ya da birbirine temas eden cilt ısınır ve terler, bu durum uyurken kişiyi rahatsız edebilir. Bu durumda uyku için özel olarak hazırlanmış pamuklu sutyen kullanmak kişinin kendisini daha rahat hissetmesini sağlayabilir. Bazı kadınlar ise sutyenin kısıtlayıcı etkisinden rahatsız olup sutyen kullanmayı rahatsız edici bulabilir.

ÇOK SIKI SUTYENLER KULLANILMAMALI

Uyurken çok sıkı sutyen giymek memenin fizyolojisini etkiler. Bu, meme dokusunda inflamasyon, ödem ve kan dolaşımı ile lenfatik drenajının bozulmasına neden olarak rahatsızlık verebilir. Uyurken sutyen askısı ya da sutyenin etrafını çevreleyen lastikler ciltte kızarıklık, şişme ya da ağrıya neden olabilir.

AŞIRI DESTEKLİ VE POLYESTER KUMAŞTAN OLMASIN

      Sonuç olarak sutyen kullanmak kişinin rahatlığı ile doğru orantılıdır. Bu konuda uyulması gereken ana kural ise destekli, aşırı sıkan ve cildin nefes almasını engelleyen, polyester kumaştan yapılmış sutyenlerden uzak durulmalıdır. Cildin nefes almasını sağlayan ve ısınmasına engel olan pamuklu kumaştan yapılmış, esnek ve rahat sutyenler kullanılmasında fayda vardır.

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Yayın tarihi: 24.08.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.